



FCM har fået bugt med Brøndby-komplekset.
Kigger man bort fra de to seneste opgør mellem klubberne, så har de blågule siddet tungt på pointene i de interne dueller.
Ti kampe har kastet otte sejre til Brøndby af sig, mens FCM blot vandt to.
De to seneste opgør har dog hjulpet på statistikkerne, for her har FCM vundet på Brøndby Stadion.
Den seneste sejr var søndag aften, hvor ulvene vandt 3-1, og efter opgøret var det en tilfreds Jonas Lössl, der mødte pressen:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det kunne jeg rigtig godt lide - at slå Brøndby. Det kunne jeg også godt sidste gang, at jeg var herovre.
- Det er dejligt, at vi har trukket os sejrsrigt ud af de seneste to kampe mod Brøndby, efter vi havde en stime, hvor vi havde det svært mod dem.
- Jeg er virkelig glad og stolt over, at vi vinder. Det er en skalp og et godt skridt. Det siger noget, om et niveau, vi begynder at lægge på, siger Lössl.
FCM indtager Superligaens andenplads, hvor de er et enkelt point efter FC København.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

FC Midtjylland
Brøndby IF
3F Superliga




































