


Jakob Poulsen var søndag eftermiddag tilbage på Energi Viborg Arena, da han sammen med AGF gæstede Viborg FF i ottende spillerunde af 3F Superligaen.
Han skiftede i sommer trænerstolen i Viborg ud med AGF's.
På sin tidligere hjemmebane kunne Poulsen og AGF overtage førstepladsen, hvis det lykkedes at forlade banen med tre point.
Det udviklede sig til et sandt festfyrværkeri fra start.
Mindre end et kvarter inde i opgøret var bolden første gang i nettet. Scoringen faldt efter et AGF-hjørnespark, hvor Nicolai Poulsen efter lidt kaos i feltet sparkede bolden over stregen fra en liggende position.
Artiklen fortsætter efter billedet

Glæden var dog kort. Viborg svarede nemlig hurtigt tilbage.
AGF-målmand Jesper Hansen halvklarede en afslutning fra Charly Nouck, og så var Thomas Jørgensen først på den løse bold, som han sparkede i mål til 1-1.
Efter 24 minutter blev dommer Svend Funder kaldt ud til VAR-skærmen for at se nærmere på et potentielt AGF-straffespark. Billederne viste en hånd på bolden fra Viborg-anfører Jeppe Grønning, og så blev der peget på pletten.
AGF’s Kristian Arnstad lagde bolden til rette og bankede bolden højt i målet til en 2-1-føring for gæsterne.
Den stilling holdt frem til pausen, og dermed havde AGF kurs mod førstepladsen.
AGF holdt stand
Anden halvleg bød ikke på samme målfest som før pausen, men intensiteten og nerven var intakt.
Hjemmeholdet var tvunget i offensiven, og det lykkedes i store perioder også at presse AGF langt tilbage på egen banehalvdel.
Viborg ledte efter åbninger, men AGF’s kompakte defensiv formåede at holde stand. Derfor blev det sjældent til de store muligheder for hjemmeholdet.
Det blev ikke til flere scoringer, og derfor vandt AGF 2-1 efter en stærk præstation før pausen.
Med sejren rykker AGF op på førstepladsen i 3F Superligaen. FC Midtjylland kan dog senere sende AGF ned på andenpladsen, hvis det lykkes at slå FC Nordsjælland på udebane. Viborg FF er nummer otte. Du finder stillingen her.


AGF
Viborg FF
3F Superliga




































