3F Superliga -Karakterer: Èn erfaren FCN'er viste vejen
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
2025-03-07 20:54:05
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Karakterer: Èn erfaren FCN'er viste vejen

Der skal gå meget galt, hvis FC Nordsjælland ikke skal ende i top-6 efter 3-1-sejren over Vejle Boldklub. Peter Ankersen leverede stort, mens German Onugkha nok engang kom på tavlen. Se Bolds karakterer her. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Farum
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

LYN

1 - 0

FCN

Der var flot besøg på tribunen i Farum, hvor landstræner Brian Riemer og hans højre hånd Morten Wieghorst overværede fredagens kamp. 

Hvem de holder særligt øje med, før tirsdagens vigtige udtagelse, står uklart, men FCN's unge midtstopper Lucas Høgsberg blev fremhævet stort af sin egen cheftræner inden kampstart, og så kom Viaplay-ekspert Per Frimann også ud med sit budskab: Han vil have teenageren på landsholdet til Portugal-kampene. 

Men generelt var det nu ikke, fordi det duftede af landsholdsbold i store dele af fredagens kamp - til gengæld dufter det utroligt meget af FC Nordsjælland i top-6.

På trods af stor udskiftning i truppen har Farum-klubben fået en fremragende start på foråret. 

Fredag aften blev Vejle Boldklub nedlagt, og det var i høj grad takket være FCN’s højre side, som virkelig havde tur i den. 

Gode, gamle Peter Ankersen strøg frem og tilbage, og han var kampens helt store oplevelse, mens den unge nordmand Sindre Walle Egeli også fik vist, hvorfor Feyenoord var villig til at byde stort i vinter. 

Defensivt så FCN-defensiven ikke alt for godt ud ved Vejles scoring, men det bruger de nok ikke alt for meget krudt på efter tre vigtige point. 

Omvendt må Vejle Boldklub rejse tomhændet hjem, men kampen var endnu et godt billede på, hvad der skal til, hvis de skal levere miraklet. 

German Onugkha skal blive ved med at score. Lejesvenden scorede sit femte mål i fire kampe, men det kunne faktisk være blevet til mere. 

Skal Vejle overleve, så skal den store angriber blive ved med at levere, mens defensiven skal oppe sig. De har nu lukket syv mål ind de seneste tre kampe.

Her er Bolds karakterer, der går fra 1 til 10, hvor 5 er en middel præstation.

  • 13
    Andreas Hansen
    4.00
  • 2
    Peter Ankersen
    8.00
  • 45
    Noah Markmann
    6.00
  • 15
    Erik Marxen
    3.00
  • 24
    Lucas Høgsberg
    5.00
  • 25
    Juho Lähteenmäki
    4.00
  • 6
    Mark Brink
    5.00
  • 7
    Sindre Walle Egeli
    7.00
  • 8
    Mario Dorgeles
    5.00
  • 10
    Benjamin Nygren
    7.00
  • 36
    Caleb Yirenkyi
    7.00
  • 11
    Gustav Wikheim
    4.00
  • Jens Fønsskov Olsen Træner
    7.00

Bold har udvalgt fem aktører, der var særligt i fokus i opgøret. 

5
Vejle Boldklub

Lasse Flø

Johnny Mølby forklarede før kampstart, at den unge forsvarsspiller havde responderet flot i løbet af ugen efter den hårde oplevelse mod Viborg. Og der var noget om snakken. Teenageren viste sig flot frem og så upåvirket ud over for FCN’s farlige venstre side.

7
FC Nordsjælland

Sindre Walle Egeli

Så fik den unge nordmand for alvor stemplet ind i foråret. Egeli lavede både mål og assist, og generelt var han en stor trussel i højresiden, hvor han fik god støtte af Peter Ankersen. Egeli fik vist, hvorfor Feyenoord var villig til at sprænge banken for ham.

8
FC Nordsjælland

Peter Ankersen

Den gamle kan endnu. Peter Ankersen var her, der og alle vegne fredag aften. FC Nordsjælland-backen var en konstant trussel offensivt, hvor han lagde op, mens han også var tæt på at score. Defensivt haltede det lidt mere, men alt i alt spillede Ankersen en rigtig god kamp.

6
Vejle Boldklub

German Onugkha

Det var ikke, fordi Vejle-bomberen gjorde meget væsen af sig, men han var igen der, hvor han skulle være. Fortsætter han med at banke mål ind, som tilfældet er lige nu, så bliver Vejle formentlig holdt i live til det allersidste. Fem kasser i fire kampe. Han virkede ikke i FCK, men i Vejle fungerer det.

7
FC Nordsjælland

Jens Fønsskov Olsen Træner

Han sagde det godt på forhånd. Han mente ikke, at FC Nordsjælland var blevet svækket forud for forårssæsonen på trods af farvel til store profiler. Og det ligner, han havde ret. FCN har nu leveret ni point på fire kampe, og det lugter derfor af top-6, når rækken deles op i to. Flot arbejde af FCN-chefen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

LYN

1 - 0

FCN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce