


Norske Sander Svendsen startede på bænken, da OB torsdag fik besøg af Vejle i nedrykningsspillet i 3F Superligaen.
Alligevel fik han en hovedrolle, efter han blev skiftet ind i pausen. Fire minutter inde i anden halvleg scorede han til 1-0 og kort før tid gjorde han til det 2-1.
Efter kampen fortalte han, at han var glad for at hjælpe klubben til en vigtig sejr.
- Det vigtigste var de tre point, det var en sindssygt vigtig sejr. Det var selvfølgelig dejligt at komme ind og hjælpe holdet, fansene og hele byen, sagde han til Discovery+.
Artiklen fortsætter efter billedet

Svendsen vendte i januar tilbage til Odense efter et lejeophold i norske Odds. Han er glad for, at han kan være afgørende efter en svær periode.
- Jeg arbejder hårdt hver eneste dag for det her. Det betyder meget for mig, at jeg kan kunne komme ind og hjælpe klubben, afsluttede han.
Med OB’s sejr over Vejle er de nu ti point over nedrykningsstregen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
Vejle Boldklub
3F Superliga




































