2025-08-29 11:30:58

Officielt: Pelle Mattsson solgt til Norwich

Silkeborg oplyser fredag, at klubben sælger Pelle Mattsson til Norwich, hvor han får en aftale til 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 4. runde

FT

BLB

0 - 2

NOR

Pelle Mattsson vinker farvel til 3F Superligaen.

Silkeborg bekræfter fredag, at klubben har solgt midtbanespilleren til Championship-klubben Norwich.

Her får han en aftale, der løber til 2028.

- Vi græder jo lidt med det ene øje og griner med det andet i SIF, for vi er altid kede af at miste dygtige spillere, men vi har heldigvis en lang tradition, for at nye spillere tager over og løfter opgaven, siger sportschef Jesper Stüker.

- Det er heller ingen hemmelighed, at Pelle Mattsson er en rigtig Silkeborg-dreng, der har klubben helt ind i hjertet, og det betyder meget for fans, samfund og klubben.

24-årige Pelle Mattsson har spillet hele sin karriere i Silkeborg, og han nåede 149 kampe for klubben. Det blev samtidig til syv mål og ni assists.

Som Bold forstår det, betaler Norwich i omegnen af 3,5 mio. euro, ca. 26 mio. kr., for den løbestærke midtbanespiller.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 4. runde

FT

BLB

0 - 2

NOR

Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce