2026-05-04 10:19:00

Politiet klar til midtjysk derby: Følger det tæt

Viggo Rækby, vagtchef hos Midt- og Vestjyllands Politi fortæller, at man er klar til mandagens midtjysker derby på MCH Arena.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCM

3 - 3

VFF

Mandag aften brager FC Midtjylland og Viborg FF sammen i 3F Superligaen. 

Forud for opgøret blev FC Midtjyllands træningsanlæg 'Dream 99' udsat for hærværk, da det blandt andet blev overmalet med grøn maling. 

Der er sædvanligvis smæk på lægterne, når de to mandskaber tørner sammen i det midtjyske derby, og kampens betydning i tabellen betyder også, at Politiet er velforberedte forud for opgøret.

Det fortæller Viggo Rækby, vagtchef hos Midt- og Vestjyllands Politi, til Bold.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Politiet klar til midtjysk derby: Følger det tæt
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Det er klart, vi følger selvfølgelig med, og vi har også en aktion med kampen senere i dag. 

- Vi kan også godt se i stillingen, at det spidser til, så vi følger den, lyder det fra vagtchefen. 

Politiet fortæller, at de ikke ønsker at oplyse bemandingsstørrelsen til opgøret, og understreger samtidig, at de ikke har skruet op for sikkerhedsforanstaltningerne i forhold til tidligere opgør mellem klubberne. 

FC Midtjylland kunne søndag fortælle, at der er udsolgt til opgøret. 

Der er kampstart klokken 19.00 på MCH Arena. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCM

3 - 3

VFF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce