Ivan Djantou kan meget vel snart være på vej til norsk fodbold.
Ifølge Bolds oplysninger er Sønderjyske-angriberen tæt på at skifte til norske Odds BK på en lejeaftale med en købsoption.
En endelig handel er endnu ikke på plads, og der mangler fortsat et lægetjek og de sidste detaljer, før den store angriber fra Cameroon er på plads i Odd i den næstbedste norske række.
23-årige Ivan Djantou skiftede til Sønderjyske sidste sommer, uden at han for alvor har slået igennem.
I alt er det blevet til 34 kampe og fem mål i den lyseblå trøje, og i denne sæson er det indtil videre blot blevet til et enkelt indhop mod Viborg, hvor han fik syv minutter på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu har han udsigt til mere spilletid i norsk fodbold, hvis lejeaftalen ender med at komme på plads.
Odds BK ligger aktuelt nummer 12 i OBOS-ligaen.
Ivan Djantou har kontrakt med Sønderjyske Fodbold frem til sommeren 2028.

Make VM Great Again: Genial VM-Energi med Ali Jassem
Drømmeklubben | Afsnit 3Hvad har Haalands mor at gøre med nordmandens vilde fysik? Er Ronaldo fyrre, fed og færdig? Er Pepe med hår egentlig bare en sød højskolelærer?
Læs mere

Sønderjyske
Odds Ballklubb
3F Superliga



































