

Det så rigtig skidt ud, da Marcus Bundgaard blev båret fra banen efter et grimt sammenstød i søndagens opgør mod Viborg.
Efter ni minutters spil i anden halvleg slog keeperen hovedet, da han stødte sammen med Dorian Junior.
Bundgaard blev kørt direkte på hospitalet, og klubben måtte forsikre om, at deres målmand var ved bevidsthed.
Heldigvis er der søndag aften positive toner fra Haderslev-klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet

I opslaget på X lyder det som følger:
- Marcus Bundgaard er godt forslået efter dagens sammenstød, der sendte målmanden til tælling, men han har haft overskud til at sende holdet en hilsen her til aften.
- Han har det godt efter omstændighederne og takker for den store støtte.
Marcus Bundgaard er godt forslået efter dagens sammenstød, der sendte målmanden til tælling, men han har haft overskud til at sende holdet en hilsen her til aften. Han har det godt efter omstændighederne og takker for den store støtte 🩵
— Sønderjyske Fodbold (@SJFodbold) April 12, 2026

Dansk oprejsning i Europa
Hattrick | Afsnit 164Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.
Læs mere
Sønderjyske
Viborg FF
3F Superliga


























