






Jesper Sørensen stod søndag aften overfor sin debut som Brøndby-træner, da hans mandskab fik besøg af Horsens i 3F Superligaen.
Anis Slimane og Mathias Greve, der havde været involveret i en batalje til træning i løbet af ugen, var begge med i truppen.
Slimane startede ude, mens Greve startede inde på midten. Nyindkøbene Håkon Evjen og Frederik Winther startede også inde. En skadet Rasmus Lauritsen var ikke med.
På tribunerne havde Alpha meldt om et stemningsboykot, og den udmelding levede de op til under hele kampen.
Horsens havde svenske Samuel Brolin med i målet for første gang, og han skulle hurtigt i aktion.
Efter to minutter diskede han op med en flot redning, da Ohi Omoijuanfo var blevet sendt afsted mod Horsens-målet.
Den norske angriber, der var anfører under kampen, fik endnu en mulighed kort tid efter, da Daniel Wass sendte en sukkerbold i dybden.
Ohi Omoijuanfo forsøgte at flugte bolden i kassen, men han ramte ikke bolden, som han ønskede, og derfor kunne Brolin hive endnu en redning frem.
Artiklen fortsætter efter billedet

Brøndby-offensiven virkede flydende, og efter en halv time gik den ikke længere for Horsens.
Evjen skubbede bolden ud til Blas Riveros, der sendte en afslutning afsted mod Brolins mål.
Den svenske keeper reddede endnu en gang, men bolden hoppede efterfølgende ud til Nicolai Vallys, der let kunne sende bolden over stregen. 1-0 til Brøndby.
Horsens havde nærmest ikke haft bolden over midten, men alligevel fik de vendt opgøret før pausen.
Først kom de tilbage i opgøret, da Joe Bell noget uheldigt sendte bolden i eget net efter et fladt indlæg.
Moses Opondo sendte et indlæg i feltet, som ramte Kevin Tshiembe og efterfølgende Bell, der blev noteret for selvmålet.
Og kort tid efter blev det endnu bedre for Horsens, da Opondo bragte dem foran med et godt hovedstød efter et indlæg fra Elijah Just.
To chok-scoringer og pludselig var Horsens foran ved pausen.
Brøndbys tur til at vende opgøret med lyn-scoringer.
Brøndby skulle ud at jagte scoringer i anden halvleg, men det var faktisk Horsens, der startede bedst.
Efter få minutter af anden halvleg var de tæt på at fordoble føringen, men Mads Hermansen var på plads med en fornem redning, da Jonas Gemmer fik sendt en god afslutning afsted fra en position inde i Brøndby-feltet.
Herefter stod der Brøndby på det meste, og efter 55 minutter fik de udlignet. Omoijuanfo blev endnu en gang pillet af Brolin, der dog ikke kunne få bolden clearet helt.
Wass var hurtig i feltet, og han kunne med stor sikkerhed sende bolden i kassen til 2-2.
Og der skulle ikke gå mere end et minut, før Brøndby havde vendt opgøret.
Greve fandt flot Simon Hedlund, hvis afslutning blev rettet af, og i stedet havnede bolden foran Omoijuanfo, der denne gang ikke svigtede. 3-2 til Brøndby.
Den norske angriber fik endnu en mulighed med tyve minutter igen, men hans afslutning røg snert forbi fjerneste stolpe.
Slimane kom på banen med tyve minutter igen, og han var tæt på at komme på tavlen med det samme, da han fik sidste fod på en hjørnesparkskombination.
Afslutningen blev dog rettet af, og i stedet fik Brøndby endnu et hjørnespark.
Denne gang blev bolden sendt i feltet, og ved bagerste stang dukkede Vallys og Winther op, og de fik i fællesskab skrabet bolden i mål. 4-2 til Brøndby.
Horsens gav ikke op, og med ti minutter igen var de tæt på at komme tilbage i opgøret, men Hermansen fik flot pillet Anders K. Jacobens afslutning.
Skarpheden manglede, og i stedet lukkede Brøndby opgøret i den anden ende.
Slimane drev bolden ind i feltet, og her fandt han Vallys med en god aflevering, og fra en position tæt på Horsens-målet kunne Vallys ikke brænde. 5-2 til Brøndby.
Der blev ikke scoret yderligere, og dermed fik Jesper Sørensen en drømmedebut som Brøndby-træner.
Det sluttede 5-2 til Brøndby, der hopper over Horsens i tabellen og op på ottendepladsen. De har nu ét point op til Randers, der lige nu besidder den afgørende sjetteplads.
Horsens har tre point op til top seks efter nederlaget.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
AC Horsens
3F Superliga



































