2026-01-22 18:09:00

Basel lejer Dortmund-kant

Dortmund bekræfter, at kantspilleren Julien Duranville skifter til FC Basel på en lejeaftale gældende for resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 7. runde

FT

SAL

3 - 1

BAS

Julien Duranville skal i resten af indeværende sæson tørne ud for FC Basel.

Dortmund oplyser torsdag aften, at man er nået til enighed med den schweiziske klub om en lejeaftale gældende frem til udgangen af juni. 

Sportsdirektør Sebastian Kehl understreger i forbindelse med transferen, at der fortsat hersker stor tro på den 19-årige kantspiller i Bundesliga-klubben.

- Julien har været hos os i Dortmund i tre år, men er stadig en meget ung spiller, som vi fortsat ser et stort potentiale i. Blandt andet på grund af skader har han dog på det seneste ikke kunnet vise sit talent og sine evner i det omfang, vi havde ønsket. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Basel lejer Dortmund-kant
Foto: Jeenah Moon/Reuters/Ritzau Scanpix

- Skiftet til FC Basel giver ham nu mulighed for at få regelmæssig spilletid og udvikle sig videre. Vi er overbeviste om, at dette skridt er det rigtige for hans videre perspektiv her i BVB. Vi ønsker ham stor succes i hans tid i Basel, udtaler Kehl. 

Duranville står noteret for 27 kampe i Dortmund-trøjen. 

Han har kontrakt til 2028 på Signal Iduna Park. 

Podcast Cover

Gulddrømme og uro i Superligaen

Hattrick | Afsnit 74

Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade. 

Læs mere
-14:26

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 7. runde

FT

SAL

3 - 1

BAS

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce