Werder Bremen kunne i starten af det nye år oplyse, at Victor Boniface var blevet ramt af en knæskade.
Den nigerianske angriber blev i den forbindelse tilset af en knæspecialist, som skulle vurdere skadens omfang og afklare, om en operation var nødvendig.
Nu oplyser Bundesliga-klubben, at vurderingen er faldet ud til den side, at Victor Boniface skal opereres.
- Vi er glade for, at vi nu har fundet en løsning, og at Victor skal opereres. Det skaber klarhed for alle parter.
- På grund af genoptræningsprocessen forventer vi ikke længere, at Victor kommer i spil for Werder i denne sæson, siger Peter Niemeyer, der er sportsdirektør i Werder Bremen, til klubbens hjemmeside.
Det tyder dermed på, at den 25-årige angriber allerede har spillet sin sidste kamp for Werder Bremen, som han blev udlejet til i sommer fra Bayer Leverkusen.
Werder Bremen oplyser dog, at lejeopholdet fortsætter sæsonen ud trods skaden.
Boniface står noteret for 11 optrædener i denne sæson.

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
Bayer Leverkusen
Werder Bremen
Bundesliga



































