Adam Daghim er kun 20 år, men han banker allerede på til det danske A-landshold.
Flere gange har landstræner Brian Riemer fremhævet Daghim som en spiller, der er i spil til at blive udtaget. Han følger Wolfsburg-danskeren tæt.
Men Daghim er endnu ikke blevet udtaget til A-landsholdet, så derfor er han i denne samling igen blevet udtaget til U21-landsholdet.
Landstræner Lars Knudsen glæder sig da også over Daghims udvikling.
- Adam er et godt sted. Det er klart, at hvis du spiller fast i Bundesligaen, så vil det være naturligt, at du også er på radaren hos A-landsholdstræneren.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Heldigvis har Adam leveret nogle fine præstationer og har fået scoret et par mål også. Så det er rigtig positivt. Og han skal blive ved med at bygge på.
- Han er en ung spiller, ligesom alle de andre på holdet er. Han har mange ting, han kan lægge på i sit spil endnu. Men han er et godt sted, og det er det vigtigste, siger Lars Knudsen til Bold og den øvrige presse ved landsholdsudtagelsen.
I denne sæson står Daghim noteret for to mål i otte Bundesliga-kampe for Wolfsburg, som han er udlejet til fra RB Salzburg frem til sommer.
Der er dog en mulighed for, at aftalen bliver permanent.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga
Danmark U21



































