Bundesliga -FCK-emne skifter til Bochum
2023-04-20 16:00:38
Foto: Bochum

FCK-emne skifter til Bochum

FC København blev for nylig meldt interesseret i Dortmunds Felix Passlack, men han skifter i stedet til Bochum på en fri transfer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

AGF

0 - 0

FCK

Ifølge tyske Sky har FC København vist interesse for den 24-årige højreback Felix Passlack, men han skal ikke til Danmark i denne omgang.

Passlacks kontrakt med Dortmund udløber til sommer, og torsdag eftermiddag har Bochum offentliggjort signingen af tyskeren på en fri transfer.

- Jeg er glad for, at det lykkedes med VfL. De ansvarlige i Bochum forsøgte virkelig at overbevise mig om de sportslige perspektiver, og derfor bestemt jeg mig tidligt for at skifte til VfL.

- Det er fedt, at jeg kan blive i området. I VfL vil jeg have mere spilletid og forhåbentlig i Bundesligaen, udtaler Passlack.

Bochum er øjeblikkeligt nummer 15 i Bundesligaen med tre point ned til stregen.

Felix Passlack, der står noteret for 54 førsteholdskampe for Dortmund, har skrevet kontrakt til 2025 i Bochum.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

AGF

0 - 0

FCK

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce