2025-08-24 20:00:13

Köln-træner var på sidelinjen i kamptrøje: Striber slanker

Kölns cheftræner Lukas Kwasniok havde til søndagens opgør mod Mainz iført sig en spillertrøje fra klubben, fordi han er stor fan.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 1. runde

FT

MAI

0 - 1

FCK

60'
00
Paul Nebel
Rødt kort
90'
01
Marius Bülter
Mål

I Lukas Kwasniok har Köln fået sig en kulørt skikkelse på sidelinjen, og det understregede polsk-tyskeren søndag.

Til opgøret mod Bo Henriksens Mainz havde han valgt at iføre sig en noget usædvanlig uniform på sidelinjen.

Nemlig Kölns hjemmebanetrøje - et valg, der blev muliggjort af, at Köln spillede ude mod Mainz og derfor var iført de helt sorte tredjetrøjer.

Efterfølgende blev Kwasniok foreholdt sit valg af påklædning, og her svarede han åbenhjertigt pressen:

- Der er en meget simpel grund til, at jeg bærer trøjen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Köln-træner var på sidelinjen i kamptrøje: Striber slanker
Foto: Heiko Becker/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg er stolt af at arbejde for denne klub, og jeg bærer den med stolthed. Striber hjælper dig også med at se slankere ud. Selvom det, at dømme ud fra tv-optagelserne, kun virkede moderat, sagde han jokende.

Kwasniok uddybede den æstetiske del af valget:

- Da hjemmebanetrøjen og tredjetrøjen blev præsenteret for os , fik jeg gåsehud begge gange. Jeg synes, trøjerne er smukke, og jeg ville have trøjen på i dag, da jeg hørte, at jeg kunne.

44-årige Lukas Kwasniok kom til Köln fra Paderborn i juni.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 1. runde

FT

MAI

0 - 1

FCK

60'
00
Paul Nebel
Rødt kort
90'
01
Marius Bülter
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce