Snak

Mere indhold efter annoncen
Hej mods

Findes der en bog-tråd under "Andet"?

Jeg kan ikke se en, men måske er den meget gammel. Der findes en om fodboldbøger, men jeg ledte efter en om skønlitteratur. Når der nu er tråde om film, musik, mad osv.
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
moderator
Værsgo:

https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=4719&start=2000#4515412

ps. Du har selv skrevet seneste indlæg i den ;)
Dette er en signatur.
Doh. Tidlig alzheimers.

Takker.
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Noget helt andet. Kan man ændre sit brugernavn uden at oprette en ny profil?

Pft
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Send 4 ambulancer til corona-tråden, asap!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Sir

Jeg tror ikke jeg forstår iveren efter at få en bruger der over 1.000 sider har vist nul interesse i at forholde sig til åbenlyse facts til pludselig at rette ind og overgive sig.


Jeg forstår så ikke at moderator skal bruge 1.000 sider før der gives en henstilling. Hvis man har en enkelt bruger der åbenlyst spammer, troller og misinformerer bør det vel føre til en el. anden konsekvens fra moderator? (som det nu er sket efter utallige anmeldelser og sider).

Mon ikke det var sket noget lidt tidligere hvis en religiøs fodboldfan havde lavet lign. i en anden fodboldtråd? Derudover handler det jo ikke om at overgive sig. Det handler blot om at alm. regler for debat overholdes.
moderator
Nu er der givet flere henstillinger i tråden tidligere. På det seneste er opførslen kammet over og nu gives der så en mere og det er åbenlyst at brugeren hænger i den yderste tråd.
Som tidligere nævnt er det ikke nemt at gennemskue hvad der er misinformation og vi tilstræber at der er plads til alle holdninger. Reglerne for debat skal dog overholdes og derfor fik brugeren også en henstilling igen.
Dette er en signatur.
Hej. Kan en eller anden ikke lige få blokeret MortenHansen449? Han er ikke ude på andet end at være en irriterende troll. Han lægger aldrig op til debat, men fyrer den ene provokerende one-liner af efter den anden i samtlige artikler og tråde, han kommenterer på. På forhånd tak!
moderator
Hej MadsNiel777 - Kan du give et eksempel? Eller lave en anmeldelse af et sted du mener dette forekommer?
Dette er en signatur.
Repost fra tråden "Coronavirus - snart ovre?" Det anbefales at læse med fra side 1662 i tråden for at få det fulde overblik med. Og derved begrundelsen for at poste her. Det nedenstående var mit sidste indlæg til repos.
--------------------------------------------------------------------------------
@repos

Siden du ikke svarer, må jeg antage at du fastholder din absurde påstand om at jeg skulle have erlæret mig enig, med en bruger, der angiveligt skulle have kommet med absurde forestillinger. Jeg har af flere omgange, givet dig mulighed for at vise mig det eller beklage, at du tog helt fejl eller blot opfandt en bizar påstand for at stille mig i et dårligt lys og miskreditere mig, en aktiv mange årig bruger af Bold.dk. Jeg har som skrevet bidraget til denne tråd med mange veldokumenterede indlæg (mere end 100 i alt). Jeg finder det derfor nødvendigt anmelde dit indlæg, hvor du, som moderator, kommer med denne absurde påstand:

Du erklærer dig enig med en bruger, der linker til covid-19 som masseødelæggelsesvåben

Denne formulering og påstand, ligger så langt væk fra virkeligheden, at jeg både finder den krænkende og vildlende. Jeg har i mine mange indlæg i denne tråd og på bold.dk generelt forsøgt mig med saglige og velformulerede indlæg. Jeg er hverken imod vacciner eller bevidst brugt misinformation (snarere tværtom) i denne tråd. Jeg valgte at deltage i denne tråd, på et fodboldforum, det det blev påstået at her var der rum til nuancer og debat. Jeg tænkte, det er præcis, hvad jeg har ledt efter, da dette er ekstremt svært at finde på nettet generelt. Desuden tænkte jeg det var et godt sted, da der jo også er moderatorer til stede, som måske kunne komme ind, hvis debatten blev for hed.

Jeg kan konstatere, at dette nok ikke helt er tilfældet, hvis man skulle tilhøre, den efterhånden store del af befolkningen, der har forholdt sig kritisk til hele pandemi håndteringen. Jeg selv og andre brugere er gentagne gange blevet angrebet personligt uden indgriben fra moderator. Der har generelt været en hånlig og nedladende tone overfor alle der måtte stille spørgsmål. Det skal dog nævnes at moderatoren, Sir, forsøgte at få drejet debatten hen på det saglige, istedet for personlige angreb. Dog uden succes, da flere brugere fortsatte/fortsætter i samme rille.

Og til hvad nytte, hvis en anden moderator, selv vælger at ty til en nedladende og hånlig tone og samtidig vælger, at finde på påstande, fordi vedkommende, ikke tager sit ansvar som moderator, alvorligt på nogen måde. Nu må det så være op til bold.dk, at forholde sig til dette.

Om i vil banne mig med eller ej, er jeg ærlig talt ret ligeglad med. Jeg mener det blot vil se endnu mere pinligt ud for Bold.dk, hvis ledelsen også mener at jeg skal bannes for, at sige min mening i en høflig og saglig tone. Hvis de desuden også står indefor, at en af deres moderatorer, har carte blanche, til at finde på absurde påstande om deres brugere, ja så står det klart, hvorfor moderatoren tror han/hun kan tillade sig dette.
Annonce