Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Sir

Dum kommentar?

Jeg er ved at være pænt træt af, at Kezmans trollerier er ved at nå sådanne højder, at det har en indflydelse på min privatsfære. Det er lidt svært at holde sig væk fra ham, når nu han finder på ikke eksisterende problemer, der gør at jeg privat bliver kontaktet af jeres team.

Det tangerer chikane - og jeg føler, det er "indenfor skiven" at jeg påtaler det, endda i relativt venlige vendinger.

EDIT: Jeg klager i øvrigt ikke over jeres håndtering af sagen. Vedkommende der kontaktede mig, var meget professionel og meget forstående. Jeg finder det dog meget ubehageligt, at Kezman enten er så paranoid eller så stor en troll, at det resulterer i, at hvad en gang var et hyggeligt tidsfordriv, braser ind i min dagligstue. Jeg ser meget, meget gerne, at min bold.profil og mit virkelige jeg kolliderer så lidt som overhovedet muligt.

EDIT EDIT: Her nu igen: "Men der er noget på vej..." (siden slettet). Hvad skal det betyde? Er det en trussel? Jeg er helt med på, at jeg også har været med til at piske en stemning op mellem os to - mea culpa. Men hvis det går fra barnagtige trolderier på bold.dk til hvor der er implicitte trusler, samt kontakt til min privatperson, så hopper kæden altså af.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Kære moderatorer

I disputen mellem Kezman og FD poster førstnævnte her til formiddag et indlæg i CL-tråden lydende:

Han stalker mig nærmest... men der er noget på vej

Fem minutter efter er den sidste, truende del af sætningen - men der er noget på vej - væk, uden at det fremgår, at han har redigeret i sit indlæg.

Hvordan kan det lade sig gøre?

Det er ikke smart, hvis man kan rette sit indlæg, uden at det kan ses.

EDIT: Nå, det havde FD også selv bemærket. Mit spørgsmål ovenfor er dog stadig gældende.

ACF Fiorentina & Leeds United FC
For øvrigt...

Jeg skal ellers ikke blande mig i "sagen" om Kezman og FD. Men der er åbenbart nogle principielle ting på spil her.

Bliver man nu kontaktet privat af bold.dk - eller endog uønskeligt af debattører fra bold.dk?

Hvis det er tilfældet, tror jeg, at manges - inkl. undertegnedes - dage på bold.dk er talte. Det holder bare ikke.

Der må og skal være en uoverskridelige grænse mellem ens anonyme bold-profil og ens private persona.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg må hellere lige understrege nok en gang, at jeg ikke har at sætte en finger på bold.dk´s håndtering af det skete, Mag. Og så vil jeg i øvrigt heller ikke uddybe, hvad der skete.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det har jeg forstået. Det virker dog drastisk og grænseverskridende på mig, at man som anonym bruger bliver kontaktet privat af bold.dk og/eller andre debattører uden ens samtykke. Der må være vandtætte skodder mellem de to ting.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har, hånden på hjertet, lidt svært ved at se, hvordan bold.dk skulle have ageret anderledes. Det ændrer dog ikke på, at Kezmans gene af mig er ved at nå dertil, at bold.dk´s administratorer bliver sat i gang med at kontakte med noget, der, især når man ved hvad hans ærinde er, ikke har gang på jorden.

Det er dog ikke bold.dk´s skyld.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
moderator
Ingen grund til at piske en sag op Mag og især ikke opfinde ting som at brugere kan kontakte andre brugere. Uden at kunne gå i detaljer var det nødvendigt at kontakte Flying, hvilket du også kan se Flying er enig i.
Dette er en signatur.
moderator
Og ja Flying. Det var en fjollet kommentar. Det er et fodboldforum. Så diskuter nu fodbold i stedet for selv at falde ned på det niveau du brokker dig over, at andre er på.
Dette er en signatur.
Fint.

Men hvordan har du/I tænkt jer at agere på Kezman´s slet skjulte trussel om, at der "er noget på vej"? Jeg kunne i hvert fald godt tænke mig at vide, hvad jeg kan forvente.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
at brugere kan kontakte andre brugere.

Ok, jeg troede, at FD også var blevet kontaktet privat af bruger. Min fejl.

Uden at kunne gå i detaljer var det nødvendigt at kontakte Flying, hvilket du også kan se Flying er enig i.

Lyder sgu næsten som en eller anden PET-sag. Men fair nok, hvis det var nødvendigt og FD accepterer det, klapper jeg i.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce