Drillo
"
Det med at vi bare bruker dødballer er ævl, det er tross alt dere som scoret på dødball. Vi presser dere og derfor får vi flere innkast i god posisjon og cornere enn dere."
Nå ja, det ændrer jo også på det faktum, at Norge kun skabte noget ved hjælp af dødbolde. Danmark prøvede trods alt at holde spillet nede ved jorden, men det kan jo også være meget vanskeligt, når banen er så dårlig. At Danmark oftest stod i balance kan jeg ikke se noget galt i. Man lægger vel taktikken alt efter hvilket hold man møder. Møder man Barcelona, så stiller man spillerne højere oppe, og når man møder Norge, hvor pasningspil generelt ikke eksisterer, så er det vel næppe nødvendigt at gå op at presse. Jeg kan virkelig ikke se, hvordan Danmark på nogen måde spiller ligeså primitivt som Norge. Hvad vil du have Danmark skal gøre, når Norge har en dødbold? Fjerne alle spillerne i feltet og lade nordmændene stå alene i feltet? Nej, man skal ikke i hvert fald ikke stå højt på banen, når man møder Norge.
"
Mot Portugal får vi mer ut av dødballer og cornere da de er mindre fysiske enn dk. Dessuten er det en kamp der de må frem, her var det vi som ville frem. Wæhler og Ruud kan godt byttes ut med Høgli og Demidov som er mer ballsikre, men de var skadet."
Så for katten. Jeg tror virkelig, at Portugal ryster i bukserne, når Høgli og Demidov kommer på banen. Hverken Demidov eller Høgli kunne have gjort nogen forskel mod Danmark. Ville Norge frem? Kun på dødbolde og det fungerede ikke. Så scorer man så på sin eneste chance. Jamen det var da bare flot!
"Vi er bare ikke bedre"