Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor? Det mener jeg da stadig. Han er ikke Maradona, som kan bære et middelmådigt hold til VM titlen. Den type er han ikke.


Tja Maradona bar vel heller ikke sit hold (endsige et middelmådigt et af slagsen) til VM titlen. Han gjorde forskellen, men hans holdkammerater var ikke dårligere end dem Messi har ved sin side. Messi har pt. afgjort begge Argentinas kampe. Da Argentina vandt VM i ´86 scorede Maradona kun 1 af 6 mål i gruppespillet. De andre blev scoret af 3 Valdano (Real Madrid), 1 Ruggeri (River Plate - Senere Real Madrid) og 1 Burruchaga (Nantes).

I 1/8 finalen vandt holdet 1-0 over Uruguay på mål af Pasculli (Lecce). Maradona afgjorde ene mand kvartfinalen over England og semifinalen over Belgien. I Finalen scorede han dog heller ikke, selvom Argentina scorede tre gange. Det gjorde tilgengæld Valdano og Burruchaga igen, ligesom også Brown scorede en pind.

Og at sige Messi ikke kan bære sit hold til succes synes jeg vidner om håbløs uvidenhed. Han vandt nærmest ene mand Champions League for Barcelona i 10/11 med 12 mål i 13 kampe. Året efter scorede han i øvrigt 15 i 12. Han har allerede, i en alder af 26 år scoret flere mål på landsholdet end Maradona nåede i hele sin karriere. Han har knap nok spillet ligeså mange klubkampe på samme niveau som Maradona. Alligevel har han scoret mere end 100 mål mere.

At mene Messi ikke er en spiller der kan løfte sine hold til store titler er hovedrystende. På et absurd niveau.
Silkeborg IF
Du er nok ikke gammel nok til at have set VM 86.
Maradona bar det hold til titlen. Der er en grund til at der findes religiøse sekter i Argentina med udspring i ham :)
[b]Brøndby IF & Liverpool FC[/b] Sympati for: QPR, Celtic, Atletico Madrid, Dortmund, Lazio, Marseille, Malmö FF, Silkeborg
Tyskland kommer ikke forbi Frankrig i år...
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Du er nok ikke gammel nok til at have set VM 86.
Maradona bar det hold til titlen. Der er en grund til at der findes religiøse sekter i Argentina med udspring i ham :)


Jeg så det ikke nej, men jeg har dog set kampe fra dengang. Det handler ikke om, at jeg vil tale Maradona ned, for det giver ingen mening. Det handler mere om, at jeg synes det klæder folk enormt ringe at tale Messi ned. Især når præmissen er at han ikke kan løfte et hold - Især på baggrund af at han ene mand har hentet 6 point til holdet i to kampe.
Silkeborg IF
@SotD

Nu var Maradona jo ikke nogen angriber som sådan, og slet ikke målscorer på samme måde. Han var mere arkitekten bag, og mere en blanding mellem Messi og Iniesta/özil. Maradona var dog stadig rigtig målfarlig, men ingen målmaskine. Det var andre der skulle score målene.

Messi har ikke båret Barcelona til CL titlen alene. Han har måske været den vigtigste brik. Men uden klasse spillere omkring sig, som Iniesta og Xavi, havde Messi ikke vundet en skid med Barcelona. Messi skal sættes op.

Maradona gjorde et midelmådigt Napoli hold til italienske mestre, og vandt VM med et middelmådigt Argentina landshold.
Nur der BVB --- Leuchte auf mein Stern Borussia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Tja Maradona bar vel heller ikke sit hold (endsige et middelmådigt et af slagsen) til VM titlen. Han gjorde forskellen, men hans holdkammerater var ikke dårligere end dem Messi har ved sin side. Messi har pt. afgjort begge Argentinas kampe. Da Argentina vandt VM i ´86 scorede Maradona kun 1 af 6 mål i gruppespillet. De andre blev scoret af 3 Valdano (Real Madrid), 1 Ruggeri (River Plate - Senere Real Madrid) og 1 Burruchaga (Nantes).

I 1/8 finalen vandt holdet 1-0 over Uruguay på mål af Pasculli (Lecce). Maradona afgjorde ene mand kvartfinalen over England og semifinalen over Belgien. I Finalen scorede han dog heller ikke, selvom Argentina scorede tre gange. Det gjorde tilgengæld Valdano og Burruchaga igen, ligesom også Brown scorede en pind.

Og at sige Messi ikke kan bære sit hold til succes synes jeg vidner om håbløs uvidenhed. Han vandt nærmest ene mand Champions League for Barcelona i 10/11 med 12 mål i 13 kampe. Året efter scorede han i øvrigt 15 i 12. Han har allerede, i en alder af 26 år scoret flere mål på landsholdet end Maradona nåede i hele sin karriere. Han har knap nok spillet ligeså mange klubkampe på samme niveau som Maradona. Alligevel har han scoret mere end 100 mål mere."



Nu er fodbold jo heldigvis andet end mål, og Maradona BAR det hold til den titel. Du har lidt skudt ved siden af ved udelukkende at gå op i antal scoringer. Maradona var meget bedre til at gøre sine medspillere bedre end Messi nogensinde bliver, hvorfor Messi naturligvis ikke når op på Maradonas tilbedelse.

Argentina har brug for en "skytsengel"/indpisker for at have chancen for at vinde VM, og det er Messi ikke, fantastisk som han ellers er.

At han i det hele taget er anfører er mig en gåde.
Jeg har det med Arsenal, Barcelona, Bayern München og Brøndby, som Frankie Boyle har det med John Terry: https://www.youtube.com/watch?v=MOYfreJO7zs
Gad godt vide, hvad Sulley Muntaris rigtige alder er.
Det bliver vi aldrig enige om. Altså at Maradona gjorde middelmådighed til verdens bedste. Jeg vurderer ingenlunde hverken Argentina eller Napoli som middelmådige. De andre spillere har selvfølgelig også en betydning ligesom tilfældigheder og eksterne omstændigheder har en betydning.

Eksempelvis er det ikke helt uheldigt at VM i 1986 blev afholdt i Mexico i forhold til Argentinas chancer for at vinde. Præcis som det ikke er uheldigt for Argentina i år, at VM afholdes i Brasilien.

Jeg synes det er voldsomt tidligt at konkludere, at Messi ikke kan løfte holdet. Som du selv siger, så er det ikke nødvendigvis på samme måde som Maradona gjorde fordi de ikke helt er placeret samme sted på banen, og tiden er også en anden osv. Men at konkludere efter to VM kampe hvor Messi har afgjort dem begge, at han ikke kan løfte holdet er jo bare dumt. Hverken mere eller mindre.

EDIT:

Men når det så er sagt, så kunne det være meget sjovt at se Messi og Argentina løfte trofæet. Messi, som holdets helt store stjerne er venstrebenet, 26 år og alle forventer at han skal afgøre kampene. Præcis som med Maradona for 28 år siden.
Silkeborg IF
Gud hvor er Ghanas spillersæt dog grimt.
FCK og United siden \'92.
Det er ellers en dejlig levende start på kampen.
Silkeborg IF
Annonce