Snak

Mere indhold efter annoncen
På ZDF´s replay ser man, at det er et tydeligt dive.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Absolut intet straffe til Spanien på gengivelsen. Desværre endnu en fejldom.
Det er i orden. Jeg tror dog ikke, at vi bliver enige og jeg fornemmer en vis antipati mod Spanien fra din side af. Holland (den nuværende udgave og 2010-udgaven) er heller ikke blandt mine favoritter, så det bliver nok vanskeligt for os begge at forholde os fuldkommen subjektivt til begivenhederne.

Jeg holder dog stadigvæk stålfast i min indledende påstand om, at begge hold ikke var lige gode om det, hvilket jeg mener at der er bred konsensus om. Til trods for, at Spanien ligeledes spillede hårdt til tider og alt ikke foregik efter bogen og at enkelte situationer blev overspillet, men det gik altså begge veje. Jeg husker flere episoder, hvor Robben, Sneijder og RVP overspillede situationer. Det er ikke uvant for lige de 3.

Nedenstående viser nogle af de overgearede aktioner under finalen. Det var et mindre mirakel at særligt De Jong og Van Bommel ikke røg ud. Derfor finder jeg det lidt komisk, at du er ude efter spanierne i så høj grad.

http://www.youtube.com/w…Dw6oQvBNYEo

I øvrigt er det ikke så underligt, at fokus efterfølgende i høj grad var på De Jongs vanvidstackling.

Må jeg i øvrigt minde dig om, at De Jongs tackling kom efter under 30 minuters spil. Holland burde altså have spillet med 1 mand mindre allerede efter 1 halvleg og ikke udelukkende i de sidste 11 minutter af ekstra tiden. Og selv, hvis Iniesta og Puyol skulle have været udvist ville Holland stadigvæk være i undertal, da De Jong og Van Bommel skulle have været udvist og Heitinga rent faktisk røg ud. Derudover fik Holland som bekendt næsten dobbelt så mange gule kort.

Men nok om det. Jeg tvivler på, at vi kan finde en konsensus på den front.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
@ NUFC Dinho

Jeg understreger igen: Van Bommel skulle ikke have været på banen til sidst. Hell, han skulle nok have været i karantæne op til den kamp.

Sneijders ser dog utilsigtet ud. Desuden er det påfaldende, videoen kun viser de hollandske frispark, og ikke de spanske.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Han kan se Pique står langt dybere i banen, men holder alligevel ikke linien.
http://goonertalk.com/wp-content/uploads/2011/03/x610.jpg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ingen tvivl om at Costa søger kontakten. Jeg vil heller ikke sige der var straffe.
Forza Napoli Sempre!
@ Leo Messi

Du har nok ret, jeg ikke har meget tilovers for Spanien efter 2014. Sådan er det jo ganske naturligt! Lad os bare holde os til kampen, og jeg beklager mudderkastningen lige før. Det var i kampens hede.

God kamp!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Altså nu har jeg også set den et par gange. Vi er helt enige om at der IKKE er straffe, men med mindre han med vilje træder på hans ben, så glider han jo på sit støtteben, hvilket vel ikke kan kaldes et dive?
København.
Han kan se Pique står langt dybere i banen, men holder alligevel ikke linien.


Det er vel Pique, der står for langt tilbage og ikke holder linjen for at trække offsiden?
Man kan vel godt sige, at Costa bare skvatter, men det er mere den teatralske opførsel under og efter hans skøjtetur, der gør at jeg kalder det film.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Annonce