Snak

Mere indhold efter annoncen
Kratos : der er også en endnu bedre vinkel på 1. kontakt i situationen fra 1. halvleg. Det var et dobbeltstraffe..
FC Midtjylland (1999) Manchester City (1887) St. Pauli (1910)
Geddar:

Medmindre han er i gang i at skulle ´hoppe´ over Marquez, men i mit hoved er det et korrekt straffe da det ser ud som om Robben trædes over foden.

Den i 1. halvleg kan ikke diskuteres nej.
FCK og United siden \'92.
Den der gav straffe er et dive, den fra første halvleg var et rimelig klart straffe. Tilføj den anden tvivlsomme situation Robben havde været i i feltet (heller ikke et straffe) og han havde sparet op til en billig straffesparkskendelse.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
@ Goiko

Vi overlever!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ja, Robben er pinlig når han diver, men du sidder da helt seriøst ikke og siger at han er lige så usympatisk som Suarez?
Hold da kæft så er man bare blind af had.


Jeg hader nu ikke Suarez, men det gør du åbenbart
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Der var bestemt straffe på robben i første halvleg, men det kan vel ikke retfærdiggøre at han 2 gange render og smider sig til et straffe, hvor det så lykkedes ham at snyde, den anden gang..

Det var retfærdigt at holland gik videre, når nu Mexico pakkede sig, som de gjorde og ikke selv kom frem til noget. Men jeg kan heller ikke længere fatte sympati for holland, når de er gået videre på ren snyd..

Bliver VM en fiasko for Brasilien.. Jeg krydser fingre for Argentina mod Tyskland i finalen..
moderator
@Kratos

Hoppe over Marquez? Han skulle da bare træde hen over benene, hvilket han rent faktisk var i færd med.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg hader nu ikke Suarez, men det gør du åbenbart


Så skal jeg da ellers lige love for, at stråmandsargumentet blev hevet frem fra skuffen.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Film/dive burde kunne straffes i samme grad som andre elementer der bringer miskredit over sporten.
Man så jo også at forsvarsspillerne konstant trak sig i dueller med Robben i feltet. Kommer han ikke fri for mål når han tager et træk, smider han sig 90% af tiden. Det er ufattelig ulækkert at se, især fordi det næsten altid er frøspringet der laves.

Fortjent at Holland går videre, men det er med en dårlig smag i munden. Komisk også at både Robben og Sneijder leverer, men det er jo sådan med HERO-mentaliteten. De blev ved at prøve, det skal de have. Sneijder med at skyde og Robben med at dive.
Annonce