Snak

Mere indhold efter annoncen
"Schweiz spiller kedeligt fodbold - eneste lyspunkt er Shaqiri, men han er til gengæld også rigtig interessant. "

Nej, men det er nu det de fleste forbinder med underholdning. At du så vælger at være på tværs er ok.

Og det er Argentina ikke?

Hvis man kigger på deres hold, er det jo nærmest pinligt hvad de får ud af det.

"Ja, Argentina har været meget bedre end Schweiz, dog uden at være imponerende. Schweiz vandt heldigt over Ecuador, var decideret pinlige mod Frankrig og Honduras kunne de så slå. I dag pakker de sig hele kampen og det vil de også havde gjort resten af turneringen. Uinteressant hold på alle måder. Argentina har et helt andet potentiale også når de møder de rigtig gode hold, der ikke bare stiller 10 mand i feltet. "

Fordi Argentina var på ingen måde heldig i deres gruppe, jeg mindes bare Iran burde have vundet mod dem, og at Argentina fik et par ret heldige kendelser i de andre kampe.

Så jeg har ret svært ved at se, at de har været "meget" bedre.
Wise Men Say...
Vi har godt nok fået masser af mål indtil nu ved denne slutrunde, men jeg begynder alligevel at tvivle på, om det virkelig har været så godt et VM som mange siger. De fleste af favoritterne har enten skuffet spillemæssigt og/eller er ude.

Italien skuffede og er ude.
Spanien skuffede og er ude.
England skuffede og er ude.
Portugal skuffede og er ude.
Rusland skuffede og er ude.

Brasilien lever stadig men har skuffet spillemæssigt.
Argentina lever stadig men har skuffet spillemæssigt.
Tyskland lever stadig men har skuffet spillemæssigt.
Belgien lever stadig men har skuffet spillemæssigt.

Mexico har overrasket positivt men er ude.
Chile har overrasket positivt men er ude.
Algeriet har overrasket positivt men er ude.

Tilbage står Holland, som har vist, hvad de kan, men bortset fra den første kamp ikke har imponeret vildt.

Frankrig har spillet godt og virker stærkere end forventet.

Costa Rica overraskede flot i de to første kampe. Efterfølgende har de ikke budt på meget.

Colombia har været forrygende, og er turneringens største oplevelse indtil nu.

Skal vi have en flot afslutning på VM, kræver det i mine øjne at i hvert fald Colombia, Holland og Frankrig alle går videre.
Det er jo det samme med Brasilien. De har heller ikke fået gang i offensiven.

Det skal nok blive interessant, når de store hold mødes. Der skal to hold til at skabe en god fodboldkamp.
Foggy

Hvad er dog det for noget pis?

Hvis Argentina ikke engang kan skabe en god fodboldkamp, mod en miniput som Iran, så beviser det jo bare hvor enkelt ringe Argentina er til dette VM.

Wise Men Say...
Så er Iran heller ikke dårligere, og man kører ikke bare et hold over til VM.

Men du vil hellere se Schweiz end Argentina?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Foggy

Nej, Iran er slet ikke ringe, de ligger kun nummer 43 på FIFA ranking. Jeg er ligeglad hvem der spiller, men at mene Schweiz er røvsyge modsat Argentina holder bare ikke.
Wise Men Say...
Shaqiris tunnel var hele kampen værd:

http://www.youtube.com/w…GgUUCokuM-xY


Hæhæ, man burde nu ligge mærke til den groteske film fra Shaqiri.

Ynkeligt.

Men herligt med Argentina videre.

Alle favoritterne og nr. 1 i puljen er gået videre. Vi mangler lige Belgien. Det bliver fedt!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Ja, fint nok at Argentina er videre, selvom de som hold er noget mangelfulde. SÅ charmerende er det jo altså heller ikke at se det undertippede hold gå videre, når de dårligt kan mønstre et par forsøg på mål før de absolut (og helt fortjent) blev pisket til det i sidste ende.

Og Shaqiri... han er sgu da ikke noget særligt. En lousy, snottet, skabet kopi af Eden Hazard.
Kom så Belgien.


Håber USA´ kønsløse hold med intetsigende maskinfodbold bliver sendt hjem. Det er naturligvis synd for Klinsi, men så må han finde et ordentlig hold at træne igen.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Belgien er nemlig sprudlende og har bl.a. formået at score lige så mange mål mod Algeriet, Rusland og Sydkorea som USA scorede mod Tyskland, Portugal og Ghana.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce