Snak

Mere indhold efter annoncen
@Malresi:
Så fik bold (E.B.) selv lukket ned for sitet, hvor de fodboldelskede frit kunne kommunikere og dele tanker og viden... Det er trist.
Refererer du til EB-overtagelsen generelt eller noget mere specifikt?
Enig i en hel del af de kritiske indlæg - og det må tilføjes at vi i årtier har været en del som advarede mod at hyperkommercialiseringen af fodbold ville bringe perversioner og nihilisme. Som det nævnes af nogle; udviklingen kan næppe bremses, da den er akkumulativ - ligesom vort økonomiske vækstparadigme, som det bestemt også er svært at forvente en fornuftig udvikling med.

"Personligt tager jeg ikke til lande med kulturer som jeg ikke matcher mit menneskesyn og holdninger.."
Tag det ikke personligt, men skaber sådan en kulturselektiv tilgang ikke et uvidende ekkokammer, hvorfra der fortrinsvist (kan) kommunikeres fordomme og generaliseringer om ´de andre´?
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Glædeligt at læse Thomas Franks afstandtagen fra bettingsponsorater. Det er forfriskende og pisse meget nødvendigt at folk i branchen rent faktisk udtaler sig offentligt. Kæmpe respekt til Frank herfra.

Det er desuden også glædeligt at DR forleden tog skeen i hånden og konfronterede en, vist nok, FCK-ansat omkring deres nylige forlængelse med Unibet. De her små sejre for fodbolden må vi nyde, for der er immervæk langt i mellem dem.. og de bliver givetvis endnu mere sjældne i en fremtid præget af Ceferin, Gru og dæmoniske klubbosser.
Sport og politik ER forbundet
Det blev igår bekræftet at Viaplay bliver en endnu dyrere omgang end det allerede er: 499,- pr./md. Det betyder eksempelvis at en livslang 76årig VB-fan, skal finde denne enorme udgift i sin pension for at kunne se sit hold fra sin ældrebolig... og han er bare en af mange danskere, der er ligeglad med F1, dart, NFL, NHL, håndbold og for den sags skyld fodbold fra England, Skotland og Tyskland...

Var der bare en stædig jurist i denne tråd som kunne finde et hul (læs: problem) i aftalen eller aftalerne omkring disse programpakker, hvor mange principielt holdes som betalingsslaver.

Ligeledes et forslag: Kunne det ikke være fedt hvis der på stadions landet over blev udført boykotskampagner mod Viaplay?
Sport og politik ER forbundet
Nu har TV 2 droppede NFL… Håber virkeligt ikke at fodbold er næste…
Fede klip fra tiden før fodbold blev lidt nederen. Lerby, der sviner FIFA, og Arnesen der better for åben skærm. Jeg kan li’ det 💪

https://www.facebook.com/share/v/mbagQ7RVT5pAt9Xq/?mibextid=KsPBc6

Bemærk at kampen naturligvis bliver sendt på DR til alle danskere.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Annonce