Snak

Mere indhold efter annoncen
... hjemmebane i Bruxelles. ;-)
Spist flere moules frites end franskmændene ;-)
FCN
Omend begge dele måske er korrekt, så søger jeg et andet svar. Men jeg kan afsløre, at det har noget at gøre med kvalifikation til slutrunder.
Eneste hold med 0 mål indkasseret, som ikke kvalificerede sig til VM-slutspillet (VM kvalifikation ´74).
Jeg godtager sgu dit svar, eli, for det er faktisk også en flot præstation at holde nullet i seks kampe, deri inkluderet to kampe mod de senere sølvindere, Holland. Svaret, jeg ledte efter, var, at de er det eneste land, der har kvalificeret sig til et VM uden at vinde en kamp.

I den første kvalifikation i 1934 var man i en gruppe med Irland og Holland, hvor holdene mødtes en enkelt gang, og de to bedste gik videre til slutrunden. Da Belgien og Irland spillede 4-4, blev møderne med Holland afgørende. Irerne tabte deres kamp 5-2, og belgierne stod derfor med gode muligheder, da de tre uger senere skulle spille i Antwerpen. Dog havde de nok alligevel bange anelser, da de tidligere på året havde tabt 9-3 i en venskabskamp mod hollænderne i netop Antwerpen.

De fik heler ikke ligefrem noget forærende. I det 84. minut scorede Bep Bakhuis sit andet mål til stillingen 2-4, som må have givet belgiens træner grå hår, men det endte trods alt med at blive kampens resultat. Dermed kom Belgien til sit andet VM, og Irland måtte vente endnu 56 år på deres debut.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Javel, den havde jeg ikke lige set.

I øvrigt burde det have været Belgien (og ikke Holland), som var taget til slutspillet i ´74. De fik (eftersigende, jeg så det trods alt ikke med mine spæde 29 år) forkert annulleret et mål i de døende minutter mod Holland, som var sidste gruppespilskamp. Holland og Belgien endte altså med samme antal point, men Holland gik videre på bedre målscore. Der var et indslag på en eller anden kanal for mange år siden, i forbindelse med noget VM-optakt.

Første spiller fra sit land til at spille i Premier League, hvor han var "med til" at redde et hold fra nedrykning.
Sun Jihai
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Niks. Kan sige, at han scorede sit enlige ligamål for klubben i sæsonens sidste kamp.
Spillede for Tottenham.
Der var tale om Moussa Saiib. En anden må tage over, da jeg ikke kan tjekke bold før mandag.
Annonce