Snak

Mere indhold efter annoncen
Bolton. Tøffe, Tømrer, Per Frandsen.
Bolton. Tøffe, Tømrer, Per Frandsen.


Korrekt....Serv over
Kjoebenhavns Boldklub.
Ifølge Transfermarkt må det have været mod Leeds i december 2002:
https://www.transfermarkt.com/spielbericht/index/spielbericht/998057

Schmeichel, Nicklas Jensen og Mikkel Bischoff var også i samme startopstilling i 2002:
https://www.transfermarkt.com/spielbericht/index/spielbericht/997876


Forud for denne sæson havde tre af de nuværende PL-klubber endnu ikke spillet på det nye Wembley. For at det ikke skal blive en alt for stor gættekonkurrence, kommer der her nogle hints:


Klub nr. 1 spillede sin sidste kamp på det gamle Wembley i en FA Cup-semifinale i dette årtusinde. Her tabte man på to mål scoret af en spiller, der senere fik succes som manager i klub nr. 2. Dette ophold endte dog lidt i lort for ham.

Klub nr. 2 har indenfor de sidste 35 år spillet FA Cup-finale på Wembley, hvor man dog tabte efter omkamp.

Klub nr. 3 tabte en League Trophy-finale i 90´erne med både sin nuværende manager og assistent på banen.
1) Newcastle

2) Brighton & Hove Albion

3) Stoke City?




Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Newcastle og Brighton er rigtige. Stoke var i FA Cup-finale i 2011.

Klub nr. 3 var de første til at ansætte en kendt træner, der for nylig blev fyret af en klub udenfor PL.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den nuværende træner er igang med sin anden periode i klubben. Efter et succesfuldt ophold i første omgang skiftede han til en i hvert fald dengang større klub, inden han overraskende tog turen tilbage igen.
Bournemouth
Kjoebenhavns Boldklub.
Lige præcis. Serven over til Kejseren ham selv.
Denne klub fik en frygtelig start, da den første gang rykkede op i sit lands bedste, nationale række. Premierekampen blev tabt 7-0.

Første sæson endte da også med nedrykning, inden de efter en sæson i den næstbedste række kæmpede sig tilbage i den bedste række, hvor kronen på værket blev et finalenederlag i den nationale pokalturnering. To år efter pokalfinalenederlaget rykkede man dog ud af den bedste række igen, og efter at have glippet oprykningen i første forsøg, droppede man professionel fodbold.

Klubben har i løbet af tiden haft en hollandsk spiller med et ikke-hollandsk klingende navn på lønningslisten. Som en anden pudsighed var der flere pladser på klubbens stadion, end der er indbyggere i den by, den kommer fra.

Hvilken klub er der tale om?


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Er det skotske Gretna?
Annonce