Hvis ingen vil have serven, så snupper jeg den.
Denne spiller debuterede på landsholdet som 17-årig i en kamp i Københavns Idrætspark.
I løbet af karrieren nåede han at optræde for to klubber i sit hjemland, tre klubber i et naboland, inden han rundede karrieren af som 30-årig med en sæson i en klub på et andet kontinent.
Han nåede at blive mester to gange og pokalvinder to gange i sit hjemland, men ikke under sin karriere i udlandet, selv om han optrådte for en klub, der nærmest henter mesterskaber på abonnement.
Det blev til i alt 62 landskampe og fem mål i løbet af karrieren, som allerede stoppede som 30-årig. På landsholdet nåede han også at score et mål ved en VM-slutrunde, men kom ikke i betragtning til den efterfølgende EM-slutrunde.
I dag er den nu 50-årige eks-spiller sportsdirektør i en klub i den bedste række i sit hjemland.
Hvem er jeg på jagt efter?
Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor
Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!