Lige de tre jeg var på udkig efter.
Det er rigtigt, at Jens Torstensen fik en enkelt kamp, mens han spillede for KB, mens han fik fire mens han slog sine folder i KFUM.
Helge Jørgensen er jo en levende legende, specielt i KFUM, han scorede mål på samlebånd, og kunne sikkert været en profil som professionel, et sted i udlandet, men han elskede bare KFUM, så han spillede der indtil bentøjet, og alderen sagde stop.
Mesterskabet i 1968 er nok det mest tætte i historien, da fire hold endte med 27 point. Dengang blev pointlighed afgjort på følgende måde:
Målkvotienten var (mål for divideret med mål mod) afgørende ved pointlighed, hvorefter man gik over til målforskellen (mål for minus mål mod).
Ja det var tider, hvor man kunne se et par kampe samme dag, og mål i spandevis.
Glemte forøvrigt lige en enkelt ting vedr. KFUM-AIA, kampen endte med en stensikker sejr til drengene fra Aarhus på 3-0.
Serven er din hjst.
AFC ABOVE ALL
FC Barcelona
Juventus
Ajax
Sympatiserer med:
BM, Dortmund, Napoli, Benfica, Leeds og The Crazy Gang