Snak

Mere indhold efter annoncen
Straf for mange kort i en kamp?


Heller ikke.

De 9 gange i sæsonen, det forekom, gjaldt det for begge hold på banen, at de fik et point mindre end normalt.
Tag en leifi SIGFI.
Var det dengang, hvor det gav nul point for at spille 0-0?



Det var det nemlig.

To sæsoner senere var der kun 4 kampe, der endte 0-0, og så gik de bort fra det. Måske klubberne havde fundet en fidus til at omgås reglen?

På samme tid var der et forslag et eller andet sted i verden, hvor hvert mål skulle give 0,3 point og mål imod minus 0,2. Det blev vist aldrig effektueret?
... det kunne man selvfølgelig også snyde med, men effekten ville være så meget mindre, at det næppe havde været umagen værd.

En kamp, der endte 5-5, ville give 1,5 point til hvert hold ... forstås.
Tag en leifi SIGFI.
I skrivende stund spiller SC Freiburg semifinale i DFB Pokal.

Freiburg rykkede i 1993 op i Bundesligaen for første gang. Men hvor mange trænere har klubben haft siden debuten i den bedste række?


Finke og Streich stod begge i spidsen i omkring 15 år, så de er vel på tre nu.

Robin Dutt kom sørme da til Leverkusen fra Freiburg, så der må have været mindst fire.
Et godt bud, men der mangler stadig lidt for at komme med det rigtige svar. Der er dog bonus for at kunne navnene på tre af trænerne.


Annonce