Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg sidder til tider også og finder det lettere irriterende at eksempelvis Maicon bliver kaldt Eto´o.

Hvis man som udgangspunkt ved at Maicon er højreback, samt at bolden så er dernede hos ham, og selvsamme spiller løber med bolden, så hedder han for helvede ikke Eto´o sekunder efter.

Jeg langer lidt ud efter 3+ kommentatorene, men det er skam generelt også alle danske kommentatore der er lettere forvirret i hvad de egentlig snakker om.
Lionel Messi is special because he can make something out of nothing. Emile Heskey is unique because he can make nothing out of something.
Bold
"Ja, hvis man har siddet inde med et abonnement på Canal+.

For vi andre, der ikke har smidt penge efter Canal+, er det så absolut ikke en forringelse."

Det ændrer jo ikke på, at der helt generelt er tale om en massiv forringelse af produktet, uanset hvordan du så vender og drejer den.

Jeg er ekstremt ærgerlig over, at 6´eren nu sidder med rettighederne. Bedømt på hvordan de har behandlet andre fodboldrettigheder gennem årene, så frygter jeg det værste.
\"If Kenny hadn\'t pissed away £35m on the geordie lump we would have had the funds to secure Dempsey and possibly be be in the running for van Persie.\"
Pointen var vel, at produktet skal sættes i relation til prisen.

Jeg kan heller ikke helt se, at kanal 5 og 6 skulle have en specielt dårlig fodbold-dækning. Der er gået lidt mode i at svine danske kommentatorer til og hævde, at de er urimeligt dårlige i international sammenhæng, men læser man fx engelske fan fora, er de mindst lige så utilfredse.
"Jeg kan heller ikke helt se, at kanal 5 og 6 skulle have en specielt dårlig fodbold-dækning. Der er gået lidt mode i at svine danske kommentatorer til og hævde, at de er urimeligt dårlige i international sammenhæng, men læser man fx engelske fan fora, er de mindst lige så utilfredse"

Sandt nok. En interresant betragtning i den sammenhæng er, at Mølby der optræder i begge sammenhænge, er ganske respekteret i England.

Dog, handler det om, hvilket niveau man er vant til.

Det med "modefænomenet" vil jeg dog godt medgive. Netop derfor glæder det mig også, når man en sjælden gang oplever en dansk kommentator til en Wolves kamp, der virker bare en smule forberedt.

Lad os i denne sammenhæng ikke glemme medkommentatorenes rolle. Morten Bruun er fin nok, men hvis jeg skal sidde og høre Faxe, Jesper Thygesen eller Tøffe bræge under kampene, græder jeg.

Det værste er dog, at vi formentlig kan forvente os, flere "studiekommentatorer" i stil med det tv2 sport ofte leverer, ikke mindst når der er tale om Championship kampe, altså kommentatorer der ikke engang er på stadion.

Den slags, er den værste fornærmelse man som seer kan udsættes for når der er tale om en direkte transmission.

Hvad dælen skal man bruge sådan en kommentator til???

Jeg er enig i, at de nævnte medkommentatorer er elendige (lidt i tvivl om Thygesen). Var/er Tøffe ikke på Canal 9 - og er det ikke en Canal+ kanal?

Jeg kan også sagtens følge, at produktet bliver ringere, hvis det ikke længere er muligt at ´vælge´ sine kampe. Som Sunderland-tilhænger vil det også ramme mig (eller det vil sige, det vil det ikke, da jeg ikke har Canal+).

Jeg kan også frygte, at de skruer prisen i vejret på kanal 5 og 6 nu, og så er man jo lige vidt.

Prisen på Canal+ er bare helt urealistisk efter min mening, og hvis der kan komme fodbold til folket med gennemsnitlig/middelmådig dækning til få penge, synes jeg, at det er fint.
I Norge har TV2 købt rettighederne. De har tænkt sig at lave en HD Kanal og ellers mobil og internetdækning.

Jeg har tidligere haft norsk TV da jeg boede i udlandet, så det er vel ikke helt utænkeligt, at det er muligt at købe en pakke til deres internetdækning fra DK. Hvad der bliver sat på af kommentatorer ved jeg endnu ikke.
Jeg overvejer kraftigt internetløsningen, da det bliver billigere når jeg er på hytten. Jeg venter i disse dage på en iPad og hvis det kan kombineres ville det være helt perfekt.
Det ændrer jo ikke på, at der helt generelt er tale om en massiv forringelse af produktet, uanset hvordan du så vender og drejer den.

Sikkert nok, men nu ser jeg det gennem mine egne briller, og der er det en væsentlig forbedring.

1-2 kampe pr. weekend bliver til 6 kampe.
Y. N. W. A. - #JFT97
"Prisen på Canal+ er bare helt urealistisk efter min mening, og hvis der kan komme fodbold til folket med gennemsnitlig/middelmådig dækning til få penge, synes jeg, at det er fint. "

Det er jeg i øvrigt ganske enig i. Det tog mig, temmelig lang tid, før jeg endelig gad betale de 200 kr, jeg for tiden betaler for canal+ (Wolves oprykning gjorde udslaget). Det er produktet i øvrigt på ingen måde værd, uden rettighederne til PL. Er spændt på, hvor mange kunder, de mister på den bekostning.

Det hjælper dog lidt, at man nu kan få alle Canal+ kanaler med i købet for 229 kr. Det er trods alt, lige 4 filmkanaler oven i købet.

Jeg stopper dog mit abonnement alligevel.

"Jeg er enig i, at de nævnte medkommentatorer er elendige (lidt i tvivl om Thygesen). Var/er Tøffe ikke på Canal 9 - og er det ikke en Canal+ kanal?"

Jo da. Canal 9´s dækning er i øvrigt også ganske elendig. Men i det mindste var de fleste PL kampe hos canal+ som oftest rent engelske produktioner.

De nævnte navne, var nok også mest som eksempler.
Annonce