Snak

Mere indhold efter annoncen
3. lag er muligt, såfremt Norge og/eller Slovenien kvalificerer sig.
De ranglister og systemer der normalt er mest pålidelige vurderer på forhånd opgøret til at være så tæt som det er muligt.
På ELO-ranglisten ligger Danmark og Sverige på en delt 31-plads, mens ESPNs Soccer Power Index giver Danmark 50,5 % chance for at gå videre.

For de andre opgør:
Ukraine er 17 i verden på ELO, mens Slovenien er 55. SPI giver Ukraine 69 % chance for at gå videre.
Norge er 48 i verden på ELO, mens Ungarn er 50. SPI giver Norge 57 % chance for at gå videre.
Bosnien-Herzegovina er 29 på ELO, mens Irland er 34. SPI har til gengæld Irland som marginal favorit med 51,5 % chance for at gå videre.
Mon ikke Leon A. lige kommer med i truppen mod Sverige, hvis han fortsætter sådan her.

Og så MKD sgu en tur på bænken.


----K. Peter Schmeichel-----

Lars---Kjær---Agger---Durmisi

------Kvist---Højbjerg------

---TBD----Leon A.-----Eriksen

---------Bænkner--------
Hvis vi mangler tændte spillere i lige netop den kamp, så jo.

Det virker til at være på tide med et comeback på landsholdet - på den ene eller den anden position.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Ja, hvis Molsen også synes, der mangler en spiller der gider løbe foran boldholder og i rummene mellem kæderne og ikke mindst gider at skyde på kassen, når muligheden opstår, så er Leon A. oplagt. Det bør kun være hans lyske der afgør, om han udtages.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Leon A burde i det hele taget have spillet væsentligt flere landskampe end han har - Også selvom han har været så ofte skadet.

Han er en virkelig god spiller, og han har noget af det som resten af holdet i hvert fald ikke har noget af. Vilje og hjerneskade. Det kan vi godt bruge lidt mere af.
Silkeborg IF
DBU reklamerer med forkøbsret til hjemmekampen mod Sverige, hvis man er en del af fanklubben. Er der nogen som ved, om man kan købe mere end en billet med denne forkøbsret?
Sfåremt andre er interesseret, har DBU nu svaret på min mail: Man må købe tre billetter per medlemskab.
Husker Leon Andreasen scorede et ganske godt mål mod netop Sverige i skandalekampen i 2007. Han kunne, i det mindste, være en god mand at skifte ind, hvis spillet er lige så låst og fantasiløst som de øvrige kampe i efteråret.
Sotd:
Er det en eller anden intern joke jeg misser, en trykfejl jeg ikke kan gennemskue eller mener du oprigtigt vi mangler hjerneskadede spillere?
Annonce