Vi skal altså bare have en mentaltræner, så bliver spillerne pludselig meget bedre og laver ikke tekniske fejl.
Hvor er det dumt.
Nej, din kommentar er dum.
Et hold som AAB, vandt mesterskaber to sæsoner siden med friskt spil, masser af gå på mod, dristigt og direkte kombinationsspil - Esbjerg gjorde det godt i Europe league på samme recept. Det tekniske niveau var stadig elendigt, masser af fejlafleveringer og så mange brændte chancer, at man troede det var løgn. Men de lod sig ikke slå ud, men fortsatte bare at klø på. Ikke alle kampe, men mange.
Husker du kampene Esbjerg spillede mod St. Etienne. De sled dem ned og uanset hvor hårdt St. Etienne slog, så slog Esbjerg tilbage, klodset og udueligt og på langt lavere niveau, men ustoppelige og energiske ikke desto mindre.
Tænk hvis vi udsatte dygtigere hold end vores, for det som Armenien og Albanien udsatte os for. Det kan jo godt lade sig gøre at være bedre på dagen, men vi har i lang tid været bedst til at være de dårligste på dagen.
Elkjær, Laudrup, Romario, Figo, Ronaldinho, Thierry Henry, Xavi, Messi - Kun to klubber har en speciel plads i mit hjerte.