Redigerettors 10. dec 2015
@ Der Kaiser
Ikke at jeg synes det er hverken sexet eller inspirerende med Hareide som landstræner, men de navne som du nævner, Verbeek, Streich og Schaaf, kan man ikke påstå har mere "international erfaring" end Hareide.
Det er fint at du gerne så en tysk/hollandsk landstræner, det er en smagssag, men de nævnte får mig nu ikke op af stolen.
Streich har været hovedtræner i fire år, efter at have været assistent og udviklingstræner. Du vil vel ikke plædere for at han skulle være synderligt "Internationalt rutineret" efter fire år i spidsen for et voksenhold?
Verbeek kan man ikke med nogen rimelighed sige har været nogen succes de fleste steder han har været og et par stykker af hans ansættelser betegnes som decideret katastrofale. Nürnberg og Feyenoord eksempelvis. Han har også haft store vanskeligheder med mandskabsbehandling tidligere, hvilket har kostet ham et par jobs. Hans statistiske grundlag er sandt for dyden heller ikke særligt imponerende.
Schaaf er den mest rutinerede og kunne som sådan have været interessant, selvom jeg ikke synes han fremstår syderligt moderne.
Er han mere "internationalt rutineret" end Hareide? Nej, det synes jeg sådan set ikke at han er.
@ Halil
Jeg håber, både for landsholdet og for landsholdets fans, ikke at landstræneren skal sætte alt for stor lid til spillere der til dagligt spiller i Superligaen.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right.
- Christopher Hitchens
I will try anything once, except incest and folk dance.
- Oscar Wilde
Il mio cuore sarà sempre viola