Mike Jensen blev lidt offer for et samlet kolaps, men jeg er enig i, at han ikke formåede at komme igang. Jeg tror knapt man havde mærket forskel, hvis ikke han havde været på banen. Han vandt ikke én eneste duel og rørte, groft sagt, kun bolden, når han tabte den.
Pierre Emile Højbjerg er, som nævnt, i bekymrende ringe form ift. han er professionel fodboldspiller. Han var træt efter en halv time, og tog ikke tilbageløbene, når han tabte den. Thomas Delaney, som forøvrigt heller ikke spillede godt, dækkede meget af for ham.
Den sidste indskiftning med Peter Ankersen for Riza Durmisi var også en smule alternativ. Hvorfor man vælger at sætte en højreback, som dog har optrådt i venstre side før, ind på venstrebacken, når man har en højreback i Henrik Dalsgaard, der absolut ikke var god, forstår jeg absolut ingenting af.
Generelt mærkelige dispositioner af Åge Hareide.
København.