Snak

Mere indhold efter annoncen
Købet af Diego har formentlig heller ikke ligefrem sendt ham tættere på startopstillingen og det ligner efterhånden endnu et klubskifte.
I aften gaar det loes. En ny kval-runde begyndes mod Island med et hold der er naesten uden gutterne fra den gamle Olsen bande. Soerensen, Poulsen og Rommedahl er de eneste ´old school´ gutter der er med. For en gangs skyld har naesten alle i truppen faaet regulaert spilletid, og for en gangs skyld har vi en gruppe angribere der er maalfarlige.

Olsen proever at daempe forventningerne, men faktum er stadigvaek at den sure smag som vores horrible slutrunde efterladte skal skylles vaek med en ordentlig lussing til Islaendingerne. Noget som kan blive en svaer opgave, da de selv uden deres stoerste profil har et hold der er fysisk og teknisk betonet, og som kan volde os flere problemer. Men paa hjemebane er vi klare favoritter, og kravet om en sejr er ikke urealistisk -- vi har jo ikke tabt til dem i flere aartier.

Kan holdet spille en god gang fodbold naar nu de mest udskaeldte spillere er vaek? Kommer det centrale forsvar endeligt i omdrejninger, og faar de den noedvendige defensive hjaelp fra holdets nye anfoerer? Kan Christian Eriksen fortsaette takterne fra venskabskampen mod Tyskland? Kan Nicklas Pedersen vikariere for Nicklas Bendtner og vise noget mere gejst end sidstnaevnte? Kan holdet for en gangs skyld vise nogle nosser og spilleglaede? Og hvad pokker laver Kahlenberg egentligt i den trup? Det faar vi vel at se. God kamp til alle, med haab om 3 point i kontoen.
Hvis vi kan fortsætte den mere direkte stil i angrebet, man så praktiseret mod Tyskland, vil jeg i hvert fald være ganske tilfreds.

Troels Bech havde ganske ret i det befriende i, at man nu opererer med offensive spillere som Eriksen, Schøne og Enevoldsen, som ved modstandernes felt kan sætte en mand af, eller tage et enkelt træk og skyde, og ikke hele tiden skal spille den rundt ventende på, at Jon kommer ind i feltet.

Men hvis opstillingen er som Politiken antyder, vil de fire forreste spillere bestå af Dehli-Eriksen-Pedersen-Kahlenberg-Rommedahl.

Lyder umiddelbart knapt så direkte, men så kan man jo ty til bænken.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Lange:

"Han mangler så meget i sit touch med bolden. Han kunne vel ikke engang sætte Rene Henriksen af.. "

Det var der så heller ikke særlig mange, der kunne.

Jussi:

Mener Politiken virkelig, at Kalle starter inde? Så ser det ikke for godt ud. Men vi har altså også problemer med at finde et fast valg på venstre kant.

Nedenstående forstår jeg ikke helt. Fire eller fem?

"Men hvis opstillingen er som Politiken antyder, vil de fire forreste spillere bestå af Dehli-Eriksen-Pedersen-Kahlenberg-Rommedahl."

Uden Kahlenberg kunne det så være Dehli på venstre, Eriksen centralt, Romme på højre og Nicklas P oppe foran.

Det er mig der vrøvler, Schiær.

Blev nok noget forvirret af Søren Olsens såkaldte 4-1-3-1-1 opstilling.

Han gætter på:

Jacobsen-Kjær-Agger-Jessen

Poulsen

Romme-Kahlenberg-Dehli

Eriksen

Pedersen
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu går Olsen meget op i erfaring, så mon ikke Kahlenberg er udtaget, så der er noget erfaring med til de forreste rækker. Fint nok efter min mening, da der skal være nogle prøvede landsholdsspillere med for at få de "nye" kørt ind på holdet. Dog skal Kahlenberg ikke starte inde.
"Nu går Olsen meget op i erfaring, så mon ikke Kahlenberg er udtaget, så der er noget erfaring med til de forreste rækker"

I så fald kunne man måske kombinere det med Martins fem minutter.
"I så fald kunne man måske kombinere det med Martins fem minutter"

Det kunne man, men mon ikke det bliver i en træningskamp.
Hæ hæ, King ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det kan lige passe at Kahlenberg får en chance i aften og spiller en god kamp mod et lortehold, og så har han jo retfærdiggjort at vi skal se ham spille af helvede til de næste 10 kampe. Det er så sørgeligt at han er med...
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce