Snak

Mere indhold efter annoncen
Kvist er da netop bølgebryder og får under Hareide lov til helt og holdent at udfylde sin rolle. Han er da længder bedre end under MO. Højbjerg derimod opfylder overhovedet ikke den fremadrettede rolle. Han laver for mange åndssvage beslutninger. Ind med Delaney og lad dem der spiller sammen til hverdag vise, hvordan den defensive midtbane skal skæres.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Ja for få afslutninger i forhold til dominansen.

Der mangler lidt flere dybdebolde ala den Eriksen leverede til Højbjerg og vores wingbacks kommer ikke i farlige indlægspositioner.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk

Det er vel bare symbolik til det vi netop er... danskere?


Jeg nægter at lade mig reducere til skrifttypernes svar på skurkens russiske accent, i den gængse B-film. Det får jo næsten 1864 til at virke subtil.
Syntes ikke Kvist har været så ringe heller, men kan stadig ikke forstå at det er nødvendigt at bruge så udpræget en defensiv midtbane i en 3-5-2.

Der burde det være nok med 2 8ere centralt og så tilfælde ville Kvist ikke kvalificeret..
Skift Fuglen ud
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Højbjergs beslutningstagen er horribel. Vælger konsekvent den forkert spiller og/eller laver en dårlig aflevering.

Ud med ham. Ind med Delaney.
Lidt trist man vælger at spille med en decideret sweeper, når man formår at skabe overtal fremad... hvilket kun udligner det undertal, man vælger med en "tung røv"/bagerste mand. Kanterne lidt indad også.
Lad nu en 21 årig spiller have en dårlig kamp..
Once a Gooner always a Gooner! http://lockerdome.com/6170047307587393/6627979069631252

Igen igen igen .

Hvis Kvist havde spillet en halvleg som Højbjerg, så var han blevet slagtet.

Kvist har spillet så mange halvlege/kampe bedre end Højbjerg.

Ufatteligt han bliver udtaget, Delayney er med afstand bedre på samme position
Vi spiller fint, vi er bare for ineffektive. Lidt bedre beslutningstagning i boksen så scorer vi også flere mål.
Annonce