Snak

Mere indhold efter annoncen
Ved afleveringen frem til Lewa, står både Kjær og Vestergaard foran ham.

Altså, selv med et 3-mands forsvar, har han en 1-mod-1 med AC. Og Vestergaard burde vide han ikke har farten til at løbe med Lewa.

@SotD: Og Vestergaard må ALDRIG placere sig på den måde. Eller Kjær. De må ALDRIG være SÅ langt foran AC og Lewa.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Flot ac
Vinder af den italienske Euro 2016-tipskonkurrence, Mr Juve. Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2016/2017, Mr. Juve. Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2017/2018, Mr. Juve. fino alla fine ★ ★ ★
Et kæmpe koks for hver af vores 3 centrale forsvarer og så har lewandowski sit hattrick, Gud jøsses den danske defensiv sejler i dag.
We love you Chelsea, we do! KTBFFH!
Sotd:

De er nr. 17 i verden. Vi er nr. 46. Så jo. I forhold til os er de.


Så hvor stort forventer du vi taber hvis vi skulle møde Tyskland, Spanien, Frankrig: 5,6,7 - 0 ???



Hvor kommer dette fra? Det danske landshold er da på ingen måder noget at råbe hurra for heller, og Polen er på papiret langt stærkere end os.


Hvor kommer dette fra? Tror det er de færreste, der påstår, at det danske landshold er noget at råbe hurra for, men der betyder ikke, at Polen (på nær Lewandowski) har vist speciet høj klasse. På papiret er de stærkere end Danmark, men 3-1 i denne kamp er ikke kommet efter, at Polen har spillet Danmark ned under tæppet og misset chancer hvert 5. minut. Der har været masser af plads til Danmark på kontra samt mellem kæderne i perioder. Danmark har bare ikke klassen til at gøre noget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå, - vi kan jo altid gå efter 3-3...
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
3-0 målet var da bare skandaløse beslutninger fra alle tre forsvarsspillere. Det er jo fejl på serie niveau vi snakker her
Så hvor stort forventer du vi taber hvis vi skulle møde Tyskland, Spanien, Frankrig: 5,6,7 - 0 ???


Hvis det taktiske oplæg er det samme, som i dag, så ja. Så er det vel i den størrelsesorden. Men udover Tyskland så ligger de nævnte hold jo altså ikke super meget foran Polen. Frankrig er nr. 8 og Spanien nr. 11. Men ja. 3-0 er da i hvert fald ikke for lidt hvis vi møder de tre hold på udebane. At vi så måske kan lukke det ned til kun at tabe 2-0 er jo ligegyldigt. Ingen af de tre nævnte hold ville vi have en chance for at få point imod på udebane.
Silkeborg IF
Kom nu Polen træk et rødt kort, eller lav et selvmål mere. Evt. begge dele.
Har sagt det i al den tid Simon Kjær har spillet på landsholdet - Hvorfor tror han, at han skal slå høje diagonale afleveringer hele tiden?
You'll Never Walk Alone
Annonce