Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad skal vi dog med Nordstrand?

Han har jo ikke niveau til en kamp mod Norge. Gennemført ligegyldig udtagelse.

Og til en 10´er rolle?? Hvor satan skal Eriksen så spille!?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Virker nu ikke som om at Boilesen skulle havde mistet sin stamplads i Ajax. Han har været ude i nogle kampe pga en mindre skade, og sluses nu ind på holdet igen med mere og mere spilletid
Reason? now thats the enemy of art!
moderator
"Og til en 10´er rolle?? Hvor satan skal Eriksen så spille!? "

Hvad får dig til at tro at Nordstrand vil træde ind i en 10´er-rolle?
https://kortlink.dk/sudv
Hvor skal han ellers spille?

Topangriber? Det vil være en falliterklæring uden lige. Nordstrand vil blive knust af Wæhler/Brede kompinationen.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
moderator
Problemet er, at der ikke er alternativer.

Hvem skulle MO ellers udtage som angriber? Søren Larsen, Helenius, Skouboe, Fabricius? Find selv på flere.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som topangriber kunne man havde taget noget med, som man ved ikke vil fejle håbløst meget.

Med Nordstrand ved man jo, hvad man har.

Søren Larsen, Helenius og Dumcan kunne dog ligeså godt være udtaget. Her ville der i det mindste være en chance for at det ikke blev helt af helvedes til.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??

´Virker nu ikke som om at Boilesen skulle havde mistet sin stamplads i Ajax. Han har været ude i nogle kampe pga en mindre skade, og sluses nu ind på holdet igen med mere og mere spilletid´

Nå, ok - det var nu ikke mit indtryk fra Ajax-tråden de sidste par uger, men måske har jeg ikke fulgt godt nok med.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
moderator
"Hvor skal han ellers spille?

Hængende angriber, selvfølgelig. Selvsamme rolle som Jon havde stor succes i, og hvor Nordstrand egentlig passer meget fint ind.

Eriksen kan jo glide ud til en af siderne.
https://kortlink.dk/sudv
Nordstrand har ikke niveauet til at spille på den plads. Han er simpelthen ikke god nok. Ikke engang som indskifter vil det give mening.

På den plads vil jeg hellere have en Eriksen. Eriksen er omdrejningspunktet og spilleren der støber kuglerne for DK.

Den frie 10´er plads skal han selvfølgelig have.

Opstillingen bliver som følgende:

Lars J - Kjær - Danny Agger - ?

Kvist - Zimling

Romme - Eriksen - MKD

Bendtner
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
moderator
Selvfølgelig vil det give mening som indskifter. Nordstrand er en snu angriber, der netop passer fint til den rolle. Og som repos skriver, så er udvalget af alternativer yderst begrænset. Nordstand kan give os noget som den spilstyrende Eriksen ikke vil give i samme grad, nemlig adskillige løb i og bag den forholdsvist tunge backkæde.

"Søren Larsen, Helenius og Dumcan kunne dog ligeså godt være udtaget. Her ville der i det mindste være en chance for at det ikke blev helt af helvedes til. "

Hvad taler for at de skulle bidrage med mere? Der er i forvejen Bendtner og Pedersen til den rolle.

https://kortlink.dk/sudv
Annonce