Snak

Mere indhold efter annoncen
Eller hvis Søren Larsen finder sit gamle niveau. Spørgsmålet er selvfølgelig, om man i Bendtners eventuelle fravær skal satse på dødbolde til EM eller på kontraspil med en hurtig angriber.

Angrebssituationen er dog alarmerende. Det er utroligt, at vi i Danmark ikke kan producere internationalt gode angribere.
Kosovo je Srbija
moderator
Ja, Søren Larsen kan sagtens være et alternativ. Han er bedre end Nicklas Pedersen, som er helt håbløs.

Angrebsmæssigt er vi skidt kørende, men til gengæld kan vi fordre svin med forsvarsspillere. Agger, Kjær og Bejlland er sikre valg. I kulissen lurer Zanka, Vestergaard og Okore. Der er sket meget siden AMC og Krøldrup skiftedes til at destabilisere defensiven, når Agger var skadesramt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Om det så er Lumb eller hvad han nu hedder den anden i Tyskland er ikke så vigtigt.

Selvfølgelig er det da vigtigt, at alternativet er i orden. Det giver da ingen mening at hive en random venstre back ind. Lige nu er Simon Poulsen, i Boilsens fravær, det bedste venstrebenede alternativ. Simon Poulsen gør det efter sigende godt i AZ, og har tiltrukket sig interesse fra større klubber. Lumb har spillet regelmæssigt siden sit halve år i AaB, og er på ingne måder aktuel.

Mht. Simon Poulsen, så er jeg bestemt heller ikke tryg ved ham defensivt, hvor han placerer sig skidt alt for ofte. I forhold til EM er han derfor heller ikke mere end tredjevalg. Med tanke på de modstandere, vi skal møde, så vil Silberbauer være et bedre alternativ på backpladsen, hvis Boilesen ikke bliver klar.
Selvfølgelig bliver vi offensivt svagere, men til gengæld kan Silberbauer løse den defensive opgave, og det må være det primære, når vi er underdog i alle tre kampe.

MOs gentager i hvert fald ikke sin VM-brøler, og udelader Silberbauer fra truppen igen.


Jeg synes jo bare nu, hvor der er to venstrebacks i Bundesligaen, som har nogenlunde succes, så kunne man prøve dem af. Simon Poulsen har jo aldrig haft succes på landsholdet, uanset hvor godt han har været kørende på sine klubhold. Jeg har svært ved at tro, denne gang bliver anderledes. Og snakker vi alligevel 3. valg, så kan jeg slet ikke se problemet i, at køre en ny 3. mand ind som er yngre og måske et større defensivt potentiale.
Silkeborg IF
I forhold til angriberproblematikken minder vi jo om Portugal, hvor proportionerne i udvalget af kompetente muligheder på spidsangriberpositionen sammenlignet med resten af holdet er helt skæve.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
moderator
Lumb har spillet fire kampe for Bundesligaens bundprop. Hverken i Zenit eller Feyenoord var han på holdet. Således er hans eneste stabile periode på AaB, der i sidste sekund reddede livet. Jeg så temmelig mange af AaBs kampe, og Lumb var hæderlig, men ingenlunde på et niveau, der tilnærmelsesvis indikerer landsholdsklasse.

Frem til EM skal MO jo ikke tænke på at køre nye spillere ind. Med tanke på Boilesens gentagen skader er der jo en reel risiko for, at Simon Poulsen bliver eneste venstrebenede back i truppen, og derfor skal han selvfølgelig udtages.
Skal man endelig pege på en konkurrent til Simon Poulsen, så ser jeg langt hellere Patrick Mtiliga, der har spillet virkelig godt for FCN, og tilmed i et system MO værdsætter.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den anden vi snakker om er vel Leon Jessen? Han spiller nogenlunde fast og gør det vistnok ok (har ikke set ham spille).

Jeg synes det ville være passende at prøve ham af (igen) - det er jo efterhånden lang tid siden han var med?

For så vidt angår jeres snak om angribere er jeg helt enig; Bentner selvskrevet, Junker næste i geleddet - hvis en 3. skal med tror jeg Makienok (jeg skal snart til at lære at stave hans navn) står bedst, men det kommer måske an på Helenius´ forår - de gjorde det vel begge ok på ligalandsholdet.

Det meste af holdet giver vel sig selv med nogle få ydermandater i spil.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
moderator
@ kim

Var du forøvrigt fuld, da du foreslog Zohore som joker til EM i en anden tråd?

Helenius er slet slet ikke god nok til landsholdet. Han laver ind i mellem nogle spektalære aktioner og har et godt højreben. Til gengæld er han svag i luften, og som opspilsstation har han en alt alt for stor spildprocent.

Leon Jessen har vist været ude og inde af Kaiserslauterns hold, og han virker til at være gået i MOs glemmebog. En anden i glemmebogen er Michael Jakobsen, der fuldstændig er forsvundet fra radaren efter skiftet til Almeria. Her kan man i den grad tale om et elendigt karrierevalg, der har fjernet ham fuldstændig fra listen over potentielle landsholdsspillere. Han startede rent faktisk inde i den VM-kvalificerende 1-0 sejr over Sverige i Parken, og lignede længe den næste store danske forsvarsspiller.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Nej jeg tror ikke jeg var beruset :-) Jeg står fast ved at Morten Olsen tager en til to med der ikke er tiltænkt spilletid, men er med fordi de er fremtiden. Hvis Zohore får spilletid i serie A vil der sikkert være fokus på om han kunne være fremtiden - det jeg har set indtil nu berettiger ikke til det, men han har den fysiske styrke og derfor mener jeg han kunne være en "fræk kanin" hvis vi skal skyde alternativt.
Jeg er ikke enig med dig i Helenius - han er on/off, men viser i glimt noget spændende. Han har iøvrigt høstet stor ros i optakten hos AaB - og har nærmest overhalet Curth (selvom det måske ikke siger så meget) - lad os nu lige se den direkte duel mellem ham og Makienok. Jeg er dog bestemt ikke sikker på at der overhovedet bliver plads til en 3. angriber.

Jeg læste om Michael Jacobsen for nylig - han spiller efterhånden fast for Almeria, dog i midterforsvaret - så hans muligheder som back (hvor han i sidste sæson ikke kunne finde plads på holdet - og var lidt dårlig i sin sidste tid i AaB) og ligeledes sjældent viste offensive kvaliteter som MO forventer af en back. Han er dog stadig forholdsvis ung og bliver nok spændende at følge hvis Almeria rykker op.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
MO har åbent udtalt, at venstre back skal være stærk offensivt, og så er Boilesen og SP svære at komme uden om, selv om de defensivt ikke er de bedste. Når MO ikke udtager endnu en venstre back til truppen, er det nok fordi at Silberbauer er alternativet, eller MO har besluttet sig for hvem den tredie back i hierakiet er.

MOs udtagelse af Mads Junker er også et vink med en vognstang til en del danske angribere, for Junker er slet ikke en angriber til den danske spillestil. Han bør få spilletid, nu han er blevet udtaget.
Nicolai Jørgensen er enten skadet eller sat af i Kaiserslautern. Han er ikke med i landsholdstruppen denne gang.
I hear Glenn Hoddle has found God, that must have been one hell of a pass
@ Jennings

Det vink du taler om handler vel også om at de endnu ikke har spille betydende kampe i flere måneder?

Hvorfor Nicolai Jørgensen? Han har stort set ikke spillet for Kaiserslautern har han?
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Annonce