Så vidt jeg husker var midtbanesammensætningen en anden, og man spillede ikke med to mere tilbagetrukne midtbanespillere. I den ene spillede man med Poulsen som ene oprydder, mens man i den anden spillede med to angribere, hvilket vi var mere eller mindre tvunget til.
@ Geddar
I begge kampe spillede man i den klassiske MO-opstilling. Jakob Poulsen spillede centralt på midten i begge kampe. Og begge gange temmelig lig den plads Zimling har på dagens landshold. I Stockholm hed midtbanen CP-JP-MJ, medens den i Parken var helt klassisk med CP-JP-JDT.
I øvrigt var ikke tvunget til at spille med to angribere i Parken, da uafgjort ville have været et fint resultat for DK. Nu vandt og kvalificerede os til VM med en 1-0 sejr. Jakob Poulsen scorede forøvrigt målet.
@ NPL
Jeg er da enig i, at det er en svækkelse, fordi Zimling og Kvist har fungeret fint sammen. Men Zimling er trods alt så ny i landsholdssammenhæng, at det giver ringe mening at snakke om, at DKs chancer står og falder med ham. JP er en fuldgod erstatning, og har haft en rigtig fin sæson i FCM. Han bliver formentlig skudt afsted til en udenlandsk klub, der er tilsvarende niveau som Club Brügge.
Dit statement virker meget overdrevet. Jeg kunne forstå, hvis der havde været tale om Agger eller Bendtner.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.