Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi skal helt frem til det nogen-og-80 minut før bagkæden endelig skubber op. Det skabte så et par farlige situationer i vores favør, der dog løb ud i sandet.

"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Lige så frygtelig kamp af Danmark som mod Peru.

Australien var blot dårligere end Peru
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Den centrale midtbane er en defensiv katastrofe. Imø. vores største problem af mange.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Vi har scoret 2 fine mål ved dette VM, men det er vel så også det? Hvis vi kommer videre til 1/8-finalerne, så må vi da være en ønskelodtrækning for alle andre hold. Hold da op vi har ikke været imponerende i nogen af de to kampe.

Jeg tror desværre vi bliver kørt over af Frankrig og at Australien slår Peru, og så må vi rejse hurtigt hjem fra denne slutrunde.

Vi er selvfølgelig stadig fint med og kan selv afgøre det i næste kamp. Ved VM i 98 gik vi også videre fra puljen med 4 point efter en smal 1-0-sejr over Saudi-Arabien, en rædselsfuld 2-2-kamp mod Sydafrika og et nederlag til de senere verdensmestre fra Frankrig, hvorefter vi ud af ingenting spillede blændende bold i de to næste kampe mod Nigeria og Brasilien, men jeg synes godt nok ikke der er noget i vores spil der indikerer, at vi får mere med fra dette VM.
Vi stiller 100% sikkert med samme startopstilling imod Frankrig. Åge har ikke øjne i hovedet, og tager tilsyneladende intet med fra de kampe vi spiller. På trods af den fine stime, så er han virkelig ikke nogen særlig taktikker. Desværre bliver kvalen til EM ret nem, og vi skal nok trækkes med ham i en 3-5 år før vi får noget kvalitet på den plads.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det gør vi 100% ikke. Yussuf starter helt sikkert ikke.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg kan simpelthen ikke forstå, hvordan Lasse Schöne kan blive brugt som defensiv midtbanespiller. Manden er jo offensiv midtbanespiller og er på sine ældre dage blevet rykket lidt længere tilbage, men helt sikkert ikke i den samme rolle, som han skal udføre på landsholdet.

Og NJ er jo ikke en enmandshær. Han får jo ingenting at arbejde med. Offensiven fungerer overhovedet ikke. Schmeichel og AC får vel hevet den store kontrakt hjem, hvis de kan redde Danmark videre fra denne gruppe og måske lige præstere i 1/8-delsfinalerne, men ellers skal der ændres på meget, hvis dette skal kunne holde hele vejen i gennem VM tuneringen.

Cornelius, Dolberg eller NJ vil IMO give samme resultat på banen. Der er noget helt andet, som skal ændres på dette hold.
"Vi er bare ikke bedre"
Det har du 100% ret i repos. Jeg havde ikke set han også fik gult imod Peru.

Angående Jørgensen, så vil Cornelius da være et langt bedre valg, alene af den grund at han rent faktisk gider at gå efter bolden. Og så har han trods alt noget fysisk styrke der kan være en fordel, selv på det her niveau. Jørgensen er jo bare en, på dette niveau, dårlig angriber der opfører sig som en verdensstjerne. Det kan vi ikke bruge til noget. Al åges snak om at ofre sig for holdet osv er åbenbart ren øregas, du kan i hvert fald sagtens beholde din startplads selvom du konstant skider på dine holdkammerater.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Jeg bilder mig ind at Danmark ikke har haft bedre spillermateriale (inkl de spillere der ikke er udtaget) til rådighed siden midt-80erne, og alligevel spiller landsholdet skandaløst ringe. Ingen kontrol, ingen sammenhæng, dårlig kollektiv boldomgang, backerne uduelige osv. Verdensklasse-aktion af Jørgensen-Eriksen og lidt bedring i 2. halvleg ændrer ikke på det faktum. Ansvaret er Hareides, i sidste ende DBUs.
Det kunne være rigtig interessant at ryste posen imod Frankrig og starte med Dolberg, Fischer og Brathwaite istedet for Nicolai Jørgensen, Sisto og Yussuf Poulsen. Det vil give en helt ny dynamik på holdet.
Forza Napoli Sempre!
Annonce