Redigeretons 17. okt 2018
Jamen, hvis vi rykker op (vinder vores pulje her i efteråret, over Wales og Irland), så skal vi spille 6 nye kampe i efteråret 2020 mod hold fra League A (altså de bedste hold i Europa så at sige). Ellers er det bare mod hold fra League B, hvis vi ikke rykker op eller ned, ellers League C, hvis vi rykker ned.
Hvis vi kommer i League A og vinder en pulje der, så skal vi spille om mesterskabet i Nations League den følgende sommer (altså i den her udgave spilles finaler i juni 2019 f.eks).
Vores placering i Nations League afgør seedning til EM-kvalifikationsspillet i 2019 (alle kampe spilles i rap, uden NL eller venskabskampe i mellem dem).
Puljevinderne i efteråret skal spille om en ekstra EM-plads for hver af de fire ligaer i Nations League (A, B, C, D). En puljevinder får altid mulighed for at være med, dog vil de hold som allerede er kvalificeret via deres kvalifikationspulje i 2019 blive erstattet af hold som ikke er kvalificeret endnu, fra toppen og ned i Nations League regnskabet. (dette er muligvis ikke 100% korrekt, men så må én lige rette det ;) ).
Disse kampe skal spilles i foråret 2020.
Noget i den stil ;).
Så det er kun hold fra League A, som kan vinde Nations League og vinde trofæet (spilles sommeren efter gruppespillet i efteråret), men der er 4 EM-pladser på spil i foråret 2020, som går til puljevinderne fra de 4 leagues (A, B, C, D som sagt).
Så altså en ekstra EM-billet til et hold fra League A, én til League B, én til League C og én til League D. (dog bliver de allerede kvalificere hold erstattet ud fra et bestemt regnskab efter præstation).
Så vi spiller i og for sig ikke pt. om at vinde Nations League i sig selv (i så fald skulle vi spille i en lille 4-holds turnering til sommer), men der er mulighed for at spille mod de andre puljevindere fra League B til foråret 2020, hvis vi ikke formår at blive 1 eller 2 i EM-kvallen (begge er lige gode). :)
Der spilles 2 kampe af hvert hold til foråret 2020, altså 2 semifinaler og en finale (altså 4x, per League), i alt 20 hold kvalificeret gennem EM-kvallen i 2019, og 4 gennem Nations League i foråret 2020, ud af de 55 hold, der deltager.
Så Danmark bør have rig mulighed for at kvalificere sig, selvom vi skulle ramme en dødspulje, men så er det jo godt at have den backup med NL ;).