Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var vist "raketkampen" i 1997, der blev henvist til. Michael Laudrup sad ude med en skade og selveste Michael Schönbjerg spillede i nr 10. Kampen, hvor Schmeichel reddede et nervøst dansk mandskab med sin fantastiske redning i overtiden i en 1-2-1 med Niklos Machlas (hed han vist). Gyseren endte 0-0, Danmark tog førstepladsen i gruppen, Kroatien glemte sig med til VM qua playoff (og tog bronze!) mens grækerne stod tilbage med sorteper.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Ja lige præcis Barbuti:-)
Forza Napoli Sempre!
moderator
Nations League har været et positivt bekendtskab indtil videre. Selvfølgelig bliver den rigtige EM-kval flyttet et halvt år, men omvendt står man med en turnering, der rummer et konkurrenceelement, og dermed udfaser en del af venskabskampene.
Det har været tydeligt, at der rent faktisk har stået noget på spil, hvilket reaktionerne efter kampene også viser.

Der er selvfølgelig en sportslig skævvridning ved, at der kommer et par tynde EM-deltagere med fra det nederste lag, men i A, B og C vil de vindende hold formentlig ikke være en sportslig nedgradering i et allerede udvandet EM med 24 hold.
Som det ser ud nu vil det være enten Hviderusland, Georgien, Kosovo eller Makedonien, der snupper den "billige" billet til EM.
Så der bliver altså ikke tale om hold San Marino etc., som ellers var skrækcenariet.

UEFA skal have ros for den nye konstruktion, og så er det muligt, at man lægmand endnu ikke har forstået konceptet. Ikke desto mindre har tilskuertallene været temmelig gode, så selv om KimTell maler fanden på væggen, så ser det ud til, at Nations League er sat et solidt positivt indtryk rundt omkring i fodboldeuropa.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Åke Hareide har skabt et rigtigt godt hold! Vi kan endda forvente, at landsholdet vil blive yderligere skærpet frem mod EM. Flere U-21 spillere har allerede bidt sig fast på fornemme adresser i Europa, mens spillere som eksempelvis A. Christensen, P. E. Højbjerg, Sisto, Dolberg ligger yderligere på deres topniveau og opnår større stabilitet.

Harreides evner som landstræner er ofte til diskussion herinde. den kritiske lejr fremfører jævnligt, at Harreide på trods af imponerende resultater får for lidt ud af materialet. Nu har Zanka været på banen og fortælle lidt om, hvorfor spillerne tilskriver lige netop Harreide en stor del af æren for de indiskutabelt gode resultater:

https://www.bt.dk/fodbold/zanka-hylder-hareide-saadan-goer-han-os-bedre

Det er altså væsentligt at have med, næste gang vi skal diskuttere, om Harreide er en dygtig landstræner.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er altså væsentligt at have med, næste gang vi skal diskuttere, om Harreide er en dygtig landstræner.


Det er da ikke særlig relevant, at han er en hyggeonkel. Om noget, så understreger det vel netop kritikken. Åge har et, for danske standarder virkelig stærkt materiale til rådighed. Han skulle gerne kunne bidrage med andet og mere end blot at skabe en god stemning i truppen.
Det er da ikke særlig relevant, at han er en hyggeonkel. Om noget, så understreger det vel netop kritikken. Åge har et, for danske standarder virkelig stærkt materiale til rådighed. Han skulle gerne kunne bidrage med andet og mere end blot at skabe en god stemning i truppen.


Så som at få holdet til at kvalificere sig til VM, gå videre fra gruppespillet til VM (hvor man ryger ud til sølvvindere igennem en tæt kamp og i øvrigt også spiller uafgjort med de senere vindere) og vinde sin Nations League gruppe?
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Zanka: "Man får 20-25 procent ekstra selvværd, så snart man møder op i lejren. Der er en fantastisk stemning, og Åge Hareide har arbejdet rigtig hårdt for at skabe den."

Krigerisk pascifist: "Det er ikke særlig relevant ..."

Hvordan kan det ikke være relevant, at en dansk landstræner giver spillerne 20-25% ekstra selvtillid?
Men der er jo intet af det du skriver, der er mere end det forventede. Ved VM spillede vi tre dødkedelige kampe, og en god (mod Kroatien). At Kroatien blev nummer 2 i sidste ende er underordnet. Det var forventet at Danmark ville komme til VM, det var forventet vi ville gå videre fra gruppen, og det var forventet, at vi ville vinde vores NL gruppe.
Åge har et ganske imponerende (for danske standarder) materiale til rådighed.

Det er ikke for at tage noget fra Åge. Men eskapisten påstår, at det Zanka siger i interviewet er vigtigt at huske på, når Åges evner diskuteres. Men det Zanka siger er bare, at der er en god stemning, og spillerne har rimeligt frie tøjler. Det er måske bare mig, men lige den del synes jeg er noget af det mindst relevante, når en landstræner skal bedømmes.

Hvordan kan det ikke være relevant, at en dansk landstræner giver spillerne 20-25% ekstra selvtillid?


Selvtillid kommer med sejre, det giver sig selv. En landstræner skulle også gerne kunne bidrage med noget taktisk kunnen og udvikling af de enkelte spillere. Åge sørger for god stemning, det kan han slippe afsted med fordi han har et godt hold. Som sagt, det er Bosse om igen. Her havde vi også stærke spillere, og Bosses job var primært at sørge for at spillerne i truppen var tilpas. På banen skulle spillerne nok sørge for at skabe et resultat.
Det er da ikke særlig relevant, at han er en hyggeonkel.
Det er da en nedladende måde hvorpå at omformulere det originale udsagn. Situationen er dog, at holdet som helhed og organisation fungerer bedre end længe set. Det mentale er bestemt en væsentlig faktor.
Åge har et, for danske standarder virkelig stærkt materiale til rådighed.
Hvilket også afspejles i resultaterne.
Han skulle gerne kunne bidrage med andet og mere end blot at skabe en god stemning i truppen.
Du er med på, hvad det præcist er at Hareide har bidraget med, ikke?
Annonce