Selvom de alle har tjent os godt gennem årene, så jeg gerne, at Thomas Sørensen, Christian Poulsen og Dennis Rommedahl lagde landsholdsstøvlerne på hylden her efter EM. Tobias Mikkelsen, Kahlenberg, Schøne og måske på længere sigt Enevoldsen og andre gør mig tryg ved kantsituationen, og på målmandsposten har Stephan vist sig klar, mens især også Lindegaard skaber stærk konkurrence på pladsen.
Jeg så egentlig gerne, at Lars Jacobsen også var fortid på landsholdet, men mangler på en oplagt afløser er så udtalt, at det måske er bedst, at han bliver hængende lidt endnu.
Agger, Kvist, Zimling, Eriksen og Bendtner er, hvis de alle spiller op til potentialet, en fin rygrad til de næste mange års landshold.