Snak

Mere indhold efter annoncen
Skulle ønske DBU havde lidt mere format og turde følge Norges eksempel. Desværre er vi danskere her i Norden, kendt for vores vendekåbementalitet. Sådan har det bare været siden WW2.
Vi er faktisk lidt et pinlig folkeslag; diskutere om man skal tage afstand fra et naziregime som Qatar? Jeez..
@Faberge

Så det du siger er, at du ikke rigtigt risikerer noget. Mister du og din familie deres job hvis du ikke vil handle med en kunde du er blevet tvunget til at arbejde med?

Er arbejdsforholdene blevet bedre de steder du ikke vil handle?

Hvis det der virkelig batter noget er anonymt så behøver vi ikke spilde mere tid på det, men resten er jo grundlæggende uinteressant fordi du ikke sætter dig selv og din livssituation på spil.

Jeg gør i øvrigt stort set de samme ting. Vi handler også etisk korrekt, tænker bæredygtigt og samarbejder med folk der kan dokumentere ordentlige forhold. Jeg har også altid fravalgt ferie i lande der har en (for mig at se) forkert holdning til de ting.

Jeg har dog et par biler, der bruger hhv. diesel og benzin. Og jeg kommer også til at se VM hvis Danmark deltager.
Silkeborg IF
@Repos

Nej der er ikke noget hyklerisk i ikke at støtte det. Slå dig løs! Men det er hyklerisk at kræve handling fra andre som har en kæmpe stor risiko/tab forbundet med det, når man ikke selv har en skid på spil, udover at skrive med stort på et fodboldforum og nægter at se 270minutters fodbold.
Silkeborg IF
Nej, det er ikke det jeg siger. Og nu skal jeg åbenbart sætte min egen livssituation på spil. Hvorfor skal det blive så hysterisk? Hvis du selv handler etisk korrekt og samarbejder med virksomheder, der kan dokumentere ordnede forhold, så ved du da lige så godt som jeg, at det er skridt på vejen til at forandre verden til det bedre.

Og som repos siger, så det er jo helt rigtigt, at DBU legitimerer Qatar ved at deltage. VM er en af verdens største begivenheder og et kæmpe prestigeprojekt for Qatar. Derfor er det en glimrende platform til at sige fra og vise, at man ikke vil finde sig i det svineri.
En fisselatte, tak.
Ja det ved jeg. Men jeg kunne sgu aldrig drømme om at diktere at andre i en dårligere situation som jeg skulle arbejde ud fra samme præmis hvis det defacto betød at de kunne dreje nøglen om og sige farvel til den ejendom der har gået igennem arv i familien. Det er hyklerisk, for jeg beder ham om at gøre som jeg til trods for at vi har helt forskellig risiko. Hvad tænker du helt seriøst der vil ske, hvis Danmark som den eneste (eller en af dem) boykotter en VM slutrunde de har kvalificeret sig til? "Den går nok"?

Du lægger jo DBU ned for helvede. Hvor mange er ansat i DBU regi? Hvor mange af dem er i job når FIFA udelukker AL international fodbold i 4 år, inkl. damefodbold, Futsal og ungdomsfodbold? Det du beder om er at DBU skal agere prøveklud med risiko for at bombe dansk fodbold tilbage til stenalderen, gøre et hav af mennesker arbejdsløse - for hvad? Vise at vi er bedre end andre? Og Qatar kan så grine lidt og slå ud med armene alt imens vores plads gives til Østrig og alt fortsætter ufortrødent.

Tanken er da meget fin - men i praksis er det simpelthen for åndssvagt at mene det er DBU der skal løbe ud med bukserne nede om anklerne med et jagtgevær uden patroner. Hvis man kan slå sig sammen med en række andre og reelt gøre en forskel - så snakker vi, men det er jo ikke ligefrem det du lægger op til!

DBU legitimiserede slutrunden hvis de kunne sige ja/nej uden konsekvenser. Du legitimiserer simpelthen ikke noget med en pistol i halsen. Eller det modsatte for den sags skyld. Du forsøger at samle et hold der kan afvæbne situationen, eller også må du makke ret for ikke at tabe alt på gulvet.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
@SotD

Det er fandme en skør vinkling. Hvilke risici er der forbundet for DBU? Det er 7000 døde, og du ævler om risici.
Så fordi, jeg intet har personligt på spil, så kan jeg ikke mene, boykot er det mest rigtige?
Hvorfor har du så vanskeligt ved at erkende, at du bare gerne vil underholdes af VM uanset hvordan og hvorledes?
Du er sgu da ikke alene om den betragtning, men det mest moralske standpunkt vil da være, hvis DBU meldte ud, at man ikke agter at deltage i et arrangement, hvor mennesker bliver udnyttet, arbejder og dør under slavelignende forhold.
Jeg kan ikke engang se, der er et kontroversielt standpunkt.

Selvfølgelig er DBU bange for sanktioner, og derfor deltager man, hvis man kvalificerer sig.
Man skal bare ikke bilde sig selv ind, at man derved påvirker Qatar i den rigtige retning. Uanset hvor hårdt, man prøver.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Lad os bare stoppe her, SotD, for det er simpelthen for gakket for mig. DBU har sgu da ikke nogen pistol for panden. De vil bare undgå sanktioner, så det ville da være dejligt, hvis de meldte det klart ud frem for noget hændervridende ævlebævle om kritisk dialog, som ikke virker. Det gør det bare stadig ikke til nogen pistol for panden.

I øvrigt tror jeg ikke på, at FIFA ville slippe godt fra at udelukke Danmark fra al FIFA-relateret i fire år. De har selv for meget på spil, og ville give Danmark et martyrium, der udstiller FIFAs eget hykleri, hvis de gjorde det.

Men hyg du dig med VM i fjerneren. Vi kommer ikke videre.
En fisselatte, tak.
Jo du kan mene hvad du vil, og gøre hvad du vil - men jeg synes sgu det er patetisk at bede andre kæmpe din kamp, på din måde!

Jeg har ikke vanskeligt ved at erkende noget som helst. Jeg har åbent fortalt (herinde endda og flere gange) at jeg er voldsomt imod Qatar som destination, men at jeg kommer til at se alle Danmarks kampe alligevel. Det kan du jo så mene om hvad du vil. Men jeg har heller ikke travlt med at gøre mig selv bedre end jeg er. Jeg forsøger at gøre gode ting hver dag, men jeg kæmper ikke alle kampe - langt fra. Og jeg forventer på ingen måde at andre kæmper kampe jeg ikke selv har tænkt mig at investere personligt i.

Der er da intet kontroversielt i at synes det ville være det bedste hvis vi blev væk - men det er altså heller ikke ligefrem den retorik der bliver brugt!

Nej, men jeg synes ærlig talt også man taler til en døv hvis man forventer at dansk boykot vil ændre noget, medmindre MANGE andre også boykotter.
Silkeborg IF
Du har Faberge. Det gør vi på ingen måde. Sjældent har jeg mødt en person jeg er så eklatant uenig med.
Silkeborg IF
moderator
Nej, men jeg synes ærlig talt også man taler til en døv hvis man forventer at dansk boykot vil ændre noget, medmindre MANGE andre også boykotter

Jeg tror ikke helt, du fanger pointen. DBU kan markere, at man ikke vil legitimere slutrunden ved at boykotte. Så har taget et moralsk standpunkt. Det har også værdi.

Logikken er tilsyneladende, at hvis ingen gør noget, så behøver vi heller ikke. Og det er fint nok, når man bare gerne vil spille fodbold og undgå sportslige sanktioner.
Men accepter dog det moralsk anløbne i netop den tilgang.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce