Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi kan også bare tage konsekvensen af at vores styrke ligger i defensiven og skifte til 5-3-2:

--------Schmeichel
Wass-Kjær-AC-Vestergaard-Mæhle
-----Højbjerg-Delaney-Eriksen
-----Poulsen-Dolberg


Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TheUnitedWay:

Jeg har tænkt noget lignende. En 3-5-2. På den måde får man også rykket Poulsen og Braithwaite frem hvor de er bedst i stedet for fløjen.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Mangler lidt energi herinde.

Hvorfor fyrede DBU Hareide, når nu vi havde så gode resultater? Hjulmand prøver jo bare tikitaka, vi ikke har spillerne til.

Har vi diskuteret det nok, egentlig?
Hvor skulle energien komme af det spørgsmål? Kan du ikke starte med at sammenligne point pr. kamp og så se om der er en statistisk forskel?
Silkeborg IF
Har vi diskuteret det nok, egentlig?


Ja.

De fleste kan nu se, det var rigtigt at tage et nyt skridt med landsholdet. Hareide byggede et godt fundament hvorpå Hjulmand bygger flot ovenpå.

Støt dit lokale fodboldhold
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er lige så rigtigt med Hjulmand for DK som med Löw for Tyskland, Deschamps for Frankrig og Ståle for Norge.


Ikke at jeg nødvendigvis tror at resultaterne bliver meget bedre, men landsholdet er allerede blevet og vil i fremtiden også være meget mere helstøbt og rundt.


Det er skidt at sige det, men jeg er faktisk glad for at Corona kom og intervenerede i EM, sådan at vi kan få Hjulmands hold i stedet.


Der er brug for typer som Mæhle, ASO, Damsgaard og evt. Wass under EM. Og de havde nok haft dårligere kår under Hareide.


Så, det er vores held i uheld, at det bliver Hjulmand, der får EM.
ASO og Damsgaard var ikke kommet med nej, men for et år siden ville de heller ikke have været aktuelle under Hjulmand. Forhåbentlig.

Jeg synes det er brandærgerligt med den EM udskydelse, og at det ikke er/var Åge der fik den, men det er jo som det er.
Silkeborg IF
Mangler lidt energi herinde.

Hvorfor fyrede DBU Hareide, når nu vi havde så gode resultater? Hjulmand prøver jo bare tikitaka, vi ikke har spillerne til.

Har vi diskuteret det nok, egentlig?


Fint indspark. Eller. Jesus …
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Vi SKAL have en sejr i aften!

Lad os bare starte med en 2-0, 3-0 el. lign. Og så tage, hvad der kommer ekstra derefter.


Bosnien mangler alle deres bedste spillere. Hvis ikke vi vinder i aften, vil jeg være rystet!

Og, forhåbentligt, en kamp som ligger godt til vores reserver, enten fra start eller i 2. halvleg.
Dolberg har desværre været fuldstændig usynlig. Det er dog som Hjulmand udtalte sig, sandsynligvis meget det samme kampbillede som mod Finland, hvor Finland må man formode vil være endnu hurtigere i omstillinger.
Annonce