Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis han ikke kunne tage et straffespark med baggrund i begrundelsen, at han var i sine følelsers vold, skulle han jo have været taget ud i forlængelse af Eriksen-episoden.

Han har vel i et eller andet forhold også selv meldt sig eller i det mindste ikke sagt fra.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvornår har Højberg meldt fra til noget som helst? Han går jo altid forrest uanset om det er fornuftigt eller ej.

Personligt havde jeg sat AC eller Wass til at sparke. De har tilpas med international rutine og virker helt anderledes afdæmpede som personer. Og har i øvrigt også en markant bedre teknik end Højberg.
Silkeborg IF
Hvis han virkelig var I følesernes vold, ville han ikke bare have losset til bolden, som hårdt han kunne?

Det er vel nærmere adrenalinruset, der begynder at ebbe ud...
Jamen, det var ren Elkjær. Der var ikke noget at gøre.

Elkjær var også den eneste, der turde sparke déngang.
@ Sotd

Mon ikke man i forberedelserne til turneringen har gjort sig overvejelsen, hvilken rækkefølge evnt. straffesparksskytter har !

Det er ikke et utænkeligt scenarie at få at straffespark også uden Eriksen på banen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jeg forestiller mig at efter Eriksen ville Wind være den næste i rækken. Wind var så bare ikke på banen, da der skulle sparkes straffe.

Det er altid nemt at være bagklog, men hvor prangende var alternativerne. Wass havde måske givet mening, men det kræver også han mentalt var klar til det, og vi ved reelt set intet om, hvordan de enkelte spillere havde det på daværende tidspunkt.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Wass virkede ikke til og have overskuddet på nogen måde. Da spillerne stod i ring om Eriksen, sad han i hug ude ved sidelinjen og tog sig til hovedet og stirrede ned i jorden, mentalt var han der ikke, helt forståeligt efter sådan en skræk oplevelse.
moderator
Og det er jo en ret relevant betragtning. Hjulmand fortæller også om flere spillere, der ikke var i stand til at spille videre.

Det er måske vigtigt at have i baghovedet, hvis man vil diskutere rækkefølgen af eventuelle straffeskytter.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Afgjort og det er også mit primære argument "imod" Højbjerg.

Men jeg ved af gode grunde ikke op og ned, men jeg følte mig ganske sikker på at han ville brænde.
Silkeborg IF
Jeg har sådan en underlig tømmermands-agtig følelse i kroppen her til morgen, har sovet elendigt og generelt utilpas. Jeg er glad for at jeg ikke er en nær ven af Eriksen der skal til at samle sig op og spille 48 minutter mod Finland her til middag. Det har godt nok sat sig i mig det der skete i går, og jeg har jo egentlig "intet" på spil.

EM feber eksisterer dog ikke lige pt., men det er måske kombinationen af scenarierne i går og så det faktum at vi tabte kampen. Havde vi dog bare spillet uafgjort, så havde en sejr over Rusland sendt os videre (må man formode). Nu skal vi ud og hente et helt uventet resultat mod Belgien eller være pivheldige med andre gruppers uafgjorte kampe.
Silkeborg IF
Annonce