Snak

Mere indhold efter annoncen
@SotD
Jeg er meget enig i det meste du skriver.
Jeg har sjovt nok Braithwaite, Wind og Yussuf som startere i kampen, men Damsgaard, Dolberg(eller Cornelius) og Skov Olsen som indskiftere i 2. halvleg. Samme generelle begrundelse bag, men med omvendt fortegn. De fysiske til at køre finnerne trætte, de tekniske til at løbe rundt om dem i 2. halvleg.
Mit er naturligvis også gætværk, men jeg tror også det var Hjulmands plan. Om det så havde virket finder vi aldrig ud af. Der er heller ingen der siger at begge (eller ingen) af de to tilgange kunne have virket.
Jeg tror måske det der gør udfaldet i Braithwaite og Yussufs favør er erfaringen i sådan en kamp og kulissen. Personligt tror jeg det havde været en lidt for stor mundfuld for dem fra start af - men det er gætværk og der er ikke noget jeg hellere ville end se de to folde sig ud. Det er magisk når det lykkes.

EDIT: Mht. Cornelius kiggede jeg hos DBU
https://www.dbu.dk/landshold/landsholdsdatabasen/playerInfo/6896
Hvor de manglende 5 mål så kommer fra eller er forsvundet hen skal jeg ikke kunne sige, men hvis vi kunne få dem udbetalt på torsdag ville det være fint! :D

EDIT 2: Kan se der mangler en mod Bosnien i hvert fald.

EDIT 3: En fra DBU så det og har tilføjet Bosnien kampen nu :P
@Jussi, ja, for eksempel, og nu har der også været nogle dage til de overvejelser om to angribere - men du har formentlig ret.

@sotd Fair pointe
Hvorfor er det, at tråden hedder "Målmand" nu?

Forsøger man at holde nye debattører ude, der ikke er vant til de navne, som landsholdstråden får?

Jeg er i hvert fald personligt selv lidt træt af, at jeg skal bruge væsentligt længere tid på at finde denne tråd end de fleste andre.

Det kan godt være, at der er noget, som jeg har misset i forhold til det indlysende i titlen, men jeg ville under alle omstændigheder sætte pris på, hvis tråden - i hvert fald under EM - kunne hedde noget, der er konkret relateret til det danske landshold.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Tror at det er en reference til brugeren indspark med bolden som konsekvent omtalte Hjulmand som Nulmand.
Aha, se nu der.

Tak for opklaringen.

Jeg mener dog stadig, at tråden bør have et andet og mere sigende navn (evt. med et bi-navn, der så kan bruges til at drille en konkret bruger).
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jeg ikke uenig i.
Tråden fik vist sine særprægede navne for at vildlede og afholde de såkaldte artikeltosser, der ikke bidrager med så meget konstruktivt for debatten. Det fungerer egentligt, ok selvom man skal være opdateret på det seneste kodeord.
Støt dit lokale fodboldhold
Vil man den her tråd, så finder man den ret hurtigt, og uden at det skal være alt for Zappa-agtigt, så har hulen bare væsentligt større værdi uden for meget støj.
Præcis. Særligt efter Nationen-indtoget på Bold.

At man skal bruge lidt tid er lige netop pointen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg tænker ikke at jeg er den eneste der har glæde af denne her:
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/landsholdsfodbold/christian-eriksen-sender-hilsen-fra-riget/8635485

God fornøjelse!
Silkeborg IF
Annonce