Snak

Mere indhold efter annoncen
Men hvordan går vi så videre? 2-1 mod Rusland og en belgisk sejr over Finland?

Er vi helt på røven, hvis Finland får point?
Midtjylland!
Er vi helt på røven, hvis Finland får point?


Ikke nødvendigvis. Slår vi Rusland er vi med stor sandsynlighed en af de bedste treere. Det giver dog så vidt jeg ved en kamp mod Italien som vi helt sikkert ikke vinder.
moderator
Hvis Finland får points, så er vi nok ude.
I gruppe A ser Schweiz og Wales ud til at lande på 4 points.
I gruppe C bliver Østrig og Ukraine nok enige om at dele i deres sidste kamp. Så har de 4 points hver.
I Gruppe D kan enten Kroatien eller Tjekkiet måske ende med 3 points. Skotland får nok ikke mere i den gruppe.
Gruppe E giver næsten sig selv. Jeg har svært ved at se tredjepladsen her ikke få 4 points.
Den sidste gruppe vinder Spanien med 7 points. Her skal man nok hænge hatten på, at Sverige og Spanien slår Slovakiet.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
3´eren fra Danmarks gruppe skal møde vinderen af gruppe E (Spanien?) eller F (Frankrig?) hvis man er blandt de 4 bedste 3´ere.
Hvis Finland får point og Danmark vinder med 2-3 mål over Rusland vil jeg mene det er uheldigt hvis der ikke er to andre 3´ere som er dårligere. (Hvis Schweiz ikke vinder over Tyrkiet, eller hvis Slovakiet taber deres kampe mod Sverige og Spanien er de to grupper gode bud på dårligste 3´er - alle grupper kan nå at levere en 3´er med 3 point og dårlig målscore)
Men så bliver 8-dels finalen nok endestation.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men, det var en dejlig kamp i dag, som man gerne ser igen.

Et snævert nederlag til Belgien er slet ikke uden ære.

Et par kasser mod Rusland, og så har gjort en fin figur i gruppespillet.

Vi formår stadig at sætte Belgien under pres i det sidste kvarter af kampen i dag, så stor cadeau til de danske drenge!
Vild kamp.
Stærk præstation. Desværre havde vi ikke marginalerne med os som det vel nok kræver for at slå et hold som Belgien i vores situation.
Artikelforummet flyder jo over med de sædvanlige underlige kritikpunkter af Hjulmand og kontrafaktisk Åge Hareide tænkning, men jeg synes godt nok Hjulman rammer taktikken helt perfekt her. Det er godt set og med lidt held havde vi fået et større forspring før de skiftede deres esser ind.

Det er jo det her han er blevet ansat til. Jeg håber virkelig vi udvikler os i den her retning. Det høje, hårde pres. De aggressive løb. Lysten til at udfordre. Det kan blive rigtigt godt hvis vi kan lægge det her på på alle landsholdene. Det her handler jo ikke kun om at vinde nogle kampe til EM, det handler om at sørge for Danmark til stadighed udvikler sig i den rigtige retning sådan vi kan arbejde os yderligere op mod verdenstoppen. Hvis vi skal videre som fodboldnation skal vi bygge noget på i offensiven. Det er det vi er ved at se nu. Jeg håber det fortsætter, ikke bare på A landsholdet, men så sandelig også på U-21 og den i generelle talentudvikling.
Det er i øvrigt interessant, at Hjulmand nu i vores 3 seneste betydende kampe mod verdens bedste landshold lader til, for hver kamp, at komme tættere og tættere på at finde koden til at slå dem.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Skudstatistik 22-6 mod Belgien, 22-1 mod Finland.

Vi dominerer, men skaber enten for dårlige chancer eller for dårlige afslutninger.
Ud fra xG kunne det godt tyde på at vi ikke spiller chancerne store nok. Den var 2 til Danmark og 0,9 til Belgien.

Men ud fra min følelse efter kampen så burde vi fanme også have scoret en æske mere. Det var ikke med marginalerne på vores side.

Flot kamp af Danmark. For en neutral seer må det også have været en af de bedre at se.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Annonce