Snak

Mere indhold efter annoncen
Nørgaard er i øvrigt efter min mening en virkelig god spilfordeler fra sin position som 6’er.

Flot overblik.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det gør man nemlig ikke, men jeg ville nu i en 433 føle mig ganske tryg ved Delaney-Nørgaard-Wass.


Er der noget fra træningerne, der indikerer Wass centralt? Jeg har ofte (med stor fornøjelse) taget fejl med Hjulmand som træner, men jeg tror mere på at Wass starter på (wing)back og så laver den med at glide ind på den centrale offensive midtbane. Jeg er med på at det er friskt i en 433, men med Nørgaard og mod Færøerne kunne jeg godt se det prøvet.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Ikke andet end at PEH og Jensen er skadede og at Wass spiller den 8’er fast for Valencia, plus der mangler noget, som han måske kan, hvis de to andre hedder Delaney og Nør.

Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Grunden til Billings fravær er en skade, lyder det. Uheldig timing. Ham ville jeg gerne se an på landsholdet.

På den ene side er det lidt kedeligt med de mange skader og afbud, men på den anden side er det fedt, at talentmassen er sådan, at vi stadig kan stille med et stærkt hold. En startopstilling vil jeg ikke gætte på, men her er jeg heller ikke bekymret. In Hjulmand we trust.
Ja, det kunne være meget værre.

Det er sjovt, for vi var jo for nylig inde på boblerne og C-kæden med Billing, Lindstrøm, Faghir, Jacob Rasmussen og Futte.

Med alle de skader skal Hjulmand altså ikke ned og hente superligakvalitet, men kan indlemme unge spillere med pæn spilletid i de udenlandske ligaer.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, der er slet ingen tvivl om, at vores bredde er bedre end nogensinde før på det punkt. For mig er udfordringen lidt det samme som glæden. At det er unge spillere alle sammen. Billing måske ikke længere, men ellers er det jo spillere på 18-21 år, som trods relativ succes er helt og aldeles uden erfaring i at være bærende kræfter i alt eller intet kampe, som landsholdet jo ofte er en del af.

Det kan jo vise sig at være en helt anden situation vi står i om 3 år, hvor de samme spillere fortsat viser sig frem på et godt niveau. Så står vi pludselig med et luksusproblem i stedet.

Hvem er Futte i øvrigt?
Silkeborg IF
Hvem er Futte i øvrigt?


Kan godt være jeg tager fejl, men tror det er Nikolai Baden?
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Naturligvis. Tak :)

Jeg kan se at han faktisk gør det hæderligt for Vitesse. 1 mål og 2 assists i deres internationale kampagne og 4 mål i Æresdivisionen. 3 af disse er faldet i de seneste 5 kampe han har deltaget i.

Holdet havde i øvrigt haft 10 point færre hvis han ikke havde scoret de 4 mål, så man må sige at han er kampafgørende.
Silkeborg IF
Så røg Joachim Andersen også.

Maxsø som erstatning. Hjulmands 3 foretrukne er trods alt stadigvæk med, men det begynder da at blive lidt tyndt og kedeligt.

Jeg håber ikke, at alle skaderne skal afgøre hvorvidt vi kører en ren kval eller ej. Udekampen mod Skotland er altså den (nu) på papiret sværeste kamp vi har.
Silkeborg IF
Hæhæ, ja - på papiret.

Færøerne gav os fandensparkeme kamp til stregen sidst, havde det ikke været for Mathias Jensens sparketeknik og Winds hovedspil.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce