@Sotd:
Når Rumænien i 1998 kvalen havde en målscore på 37-4, som mig bekendt er den næstbedste nogensinde, og med 9 sejre og 1 uafgjort, så bevidner det om en tid som er historisk for landet. Det har selvfølgelig værdi - særligt for tal og statistik nørder som jeg. For med tallene bliver der kickstartet nogle minder, som ikke har noget med tal at gøre, men som er en romantisk historie om hvor meget jeg egentlig holdt af deres spil og præstationer i de år.
Jeg er enig i at sådanne rekorder er en spektakulær del af historien. Men for mig mister de værdi, hvis de bliver et mål i sig selv. Danmark har haft en enestående VM-kval -det har vi uanset om der går mål ind i de sidste kampe. Men for mig er det alt overskyggende mål at vinde kampe og turneringer.
Nu er der en unik chance for at få en god forbereldelse til VM. Færøerne og Skotland skal helst slås, fordi det bidrager til ranglistepoint, seedinger etc. Men samtidig er det muligt at tage risici, som man normalt ikke ville tage - fx ved at prøve en spiller (Maxø), som man normalt ikke ville tage med. Eller ved at lade nogle af de yngre, mere marginale spillere (Daramy) få oplevelsen af en udebanekamp mod Skotland.
Den slags betyder meget mere for mig end at gå gennem en kval uden mål imod.
Samtidig er jeg enig med jussi i, at et fokus på at holde nullet kan give forkrampet spil, og overdreven forsigtighed. Ligesom det måske er meget godt at prøve at komme tilbage i en kamp ind i mellem.
Rekorder der relaterer til andet end at vinde kampe er for mig noget man går efter, hvis man har erkendt, at man ikke kan vinde de rigtige mesterskaber. Det synes jeg er under vores værdighed.