SotD:
Du har helt ret i, at det hele ikke handler om mål og assists. Heller ikke i tilfældet Mæhle. Af samme grund skrev jeg: "Nedenstående fokuserer på Mæhles offensive bidrag til landsholdet. Bare så vi lige har dét med."
Jeg ved godt, at blandt andre Hjulmand var efter ham f.eks. i forbindelse med Færøernes scoring i Parken og hans manglende evne til at markere sig over for Kyle Walker i semifinalen. Mæhle er ikke den perfekte defensive wingback, men er du vanvittig, hvor har hans offensive output være en kilde til national begejstring.
Jeg er også helt med på, at en række spillere, heriblandt flere af dem du nævner, også fik deciderede gennembrud, og medfølgende hype, i sin tid. Mæhles ditto udmærker sig dog ved at være koncentreret omkring en af de tre-fire bedste slutrunder, Danmark nogensinde har spillet. Hvor han vel at mærke var en af vores mest markante profiler, selvom han blot havde spillet ti landskampe før EM.
Den måde, han er blevet en fanfavorit på, blandt andet illustreret ved nogle fantastiske tilråb og postmatch-fejringer, er også noget helt særligt. Samme brede folkelige veneration er vel næppe tilkommet en eneste af dem, du nævner på så tidligt et tidspunkt.
Alle vidste øjeblikkeligt, at Christian Eriksen var noget særligt, og sammenligningerne med Michael Laudrup var både mange, hyppige og til dels endda berettigede. Men han leverede altså kun glimt, omend fantastiske glimt, i de første par år. Både Rommedahl og Christian Poulsen delte virkelig vandene, og mange havde det mere end svært med Bendtners løjer uden for kridtstregerne, selvom han var kampafgørende, også i de store kampe. Agger var et uomtvisteligt megatalent og vejen til toppen var uundgåelig, trods skaderne, men han begik stadig også store fejl defensivt som modvægt til de mange flotte indsatser.
Egentlig handler det bare om, at så godt som alle, der følger landsholdet, nærmest elsker Joakim Mæhle. Der er simpelthen ingen pletter på hans popularitet, og det er ret vildt at opleve.
Jeg har svært ved, i de 37 år, hvor jeg har set landsholdet spille, at komme i tanken om en back/wingback, der har opnået samme popularitet hos folket. Det har mere været stabile, driftsikre og arbejdsomme folk som Klavs Berggren, Siv, Heintze, Helveg, Schjønberg og Landsholds-Lars samt tekniske begavelser som Niclas Jensen og kortvarigt Ole Tobiasen og Boilesen. Hvis vi skal deropad, skal vi nok kalde Jesper Olsen wingback og så tage ham med i sammenligningen. Og han spillede på det, som stadig anses som Danmarks bedste landshold nogensinde.
Uanset hvad. Mæhle er god. Rigtig god.